Belgijski sąd podważa obostrzenia. Problem dla tamtejszego rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Człowiek chowa maseczkę do kieszeni.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Belgijski sąd pierwszej instancji uznał, że rząd musi w ciągu 30 dni znieść wszystkie pandemiczne obostrzenia, ponieważ podstawna prawna, na której się opierają, jest niewystarczająca. Rząd może odwołać się od tej decyzji. Apelacja nie wstrzymałaby jednak wykonania wyroku.

  • Belgijskie obostrzenia w związku z koronawirusem nie mają wystarczającej podstawy prawnej. Tak orzekł brukselski sąd.
  • Pozew złożyła kilka tygodni temu Liga Praw Człowieka.
  • Sędzia dał państwu belgijskiemu 30 dni na przedstawienie solidnej podstawy prawnej, albo grozi mu kara w wysokości 5 tys. euro za każdy dzień przekroczenia tego terminu, z maksymalnym limitem 200 tys. euro.
  • Zobacz także: Rzecznik poznańskiej policji prowokuje. Wymowny wpis ws. obostrzeń

Kilka tygodni temu Liga Praw Człowieka złożyła pozew w tej sprawie i zakwestionowała belgijski system, w którym obostrzenia wdrażano za pomocą dekretów ministerialnych, co oznacza, że odbywa się to bez jakiegokolwiek udziału parlamentu. Teraz sąd przychylił się do tych zastrzeżeń.

Belgijskie władze otrzymały nakaz zniesienia w ciągu 30 dni „wszystkich związanych z koronawirusem obostrzeń”, ponieważ ich podstawa prawna jest niewystarczająca. Tak orzekł sąd w Brukseli. Sędzia dał państwu belgijskiemu 30 dni na przedstawienie solidnej podstawy prawnej, albo grozi mu kara w wysokości 5 tys. euro za każdy dzień przekroczenia tego terminu, z maksymalnym limitem 200 tys. euro, donosi Le Soir.

– Sędzia orzekł, że zasada legalności została naruszona, ponieważ obecny sposób działania nie jest wystarczająco przewidywalny – stwierdziła Kati Verstrepen z Ligi Praw Człowieka. Podkreśliła, że obostrzenia nie znikają z dnia na dzień, a rząd ma czas na wdrożenie środków zaradczych.

Wyrok jest obecnie analizowany przez biuro minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden, donosi De Standaard.

brusselstimes.com, twitter.com

POLECAMY