Europejska Agencja Kosmiczna ogłasza nabór na stanowisko astronauty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@SpaceX

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) po raz pierwszy od 11 lat ogłasza nabór na stanowisko astronauty. Polska przystąpiła do tej organizacji w 2012 roku, od tego czasu obywatele naszego kraju mają możliwość dołączenia do grona astronautów.

Badanie kosmosu zawsze przyciąga wiele osób, a astronauta to nadal jeden z najrzadszych zawodów na świecie. Do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób. Tym razem nabór na stanowisko astronauty rozpoczęła Europejska Agencja Kosmiczna.

Osoby zainteresowane tym zawodem swoje kandydatury mogą składać od 31 marca, nabór będzie trwał do 28 maja. Następnie nastąpi sześcioetapowy proces selekcji, który zakończy się prawdopodobnie w październiku 2022 roku.

Wymagania dla kandydatów

David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej zachęcał do udziału osoby z różnych państw świata, mówił również o różnorodności w wyborze kandydatów. – Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiamy Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł.

Poszukiwani kandydaci muszą być oczywiście obywatelami państwa członkowskiego ESA. Najlepszy wiek to 27-31 lat, wzrost mieszczący się w granicach 153 do 190 centymetrów. Od kandydata wymaga się również biegłego posługiwania się językiem angielskim oraz ukończenia studiów wyższych lub lub w zakresie nauk przyrodniczych, inżynierii lub medycyn.

Celem ESA jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Wspiera również edukację młodzieży i studentów w dziedzinach takich jak matematyka, fizyka, inżynieria i nauki przyrodnicze.

www.space24.pl

POLECAMY