Watykan ukarał polskich biskupów. Zakaz uczestnictwa nabożeństwach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Watykan podjął decyzję co do dwójki polskich biskupów, którzy mieli tuszować przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. Abp. Sławoj Leszek Głódź oraz bp. Edward Janiak zostali ukarani zakazem uczestnictwa na publicznych nabożeństwach oraz nie mogą mieszkać gdzie indziej, niż na terenie swojej diecezji. Oboje byli zamieszani w sprawy pedofilskie ukazane w materiałach braci Sekielskich.

  • Filmy dokumentalne braci Sekielskich jedną z przyczyn ostatniej decyzji Stolicy Apostolskiej
  • Watykan zakazał abp. Sławojowi Leszkowi Głodziowi i bp. Edwardowi Janiakowi uczestnictwa na publicznych nabożeństwach i spotkaniach kościelnych
  • Obaj biskupi są podejrzanymi o tuszowanie księży-pedofilów na terenie swoich diecezji
  • Zobacz także: Niedziela Palmowa. Rozpoczął się Wielki Tydzień

Bracia Tomasz i Marek Sekielscy w latach 2019 i 2020 wyprodukowali dwa filmy dokumentalne oparte na relacji świadków i pokrzywdzonych ofiar molestowania seksualnego przez katolickich księży. Materiały obiły się w kraju szerokim echem, co spowodowało lawinę podejmowanych różnych kroków przez polityków, jak i polskich biskupów.

W połowie 2019 roku polski Sejm powołał do życia specjalną komisję państwową, która miała zajmować się przypadkami naruszeń cielesnych oraz wykorzystywania seksualnego. Komisja ma za zadanie zebrać materiały dowodowe oraz powiadomić prokuraturę krajową o wychwyconych przypadkach molestowania. Kolejnym zamierzeniem jest również prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej.

Z kolei prymas Polski abp. Wojciech Polak oburzony tymi nadużyciami skierował do Stolicy Apostolskiej prośbę o wszczęcie procedury dyscyplinarnej dla wymienianych w filmach biskupów, czyli abp. Sławoja Leszka Głodzia oraz bp. Edwarda Janiaka. Mieli oni tuszować przypadki księzy-pedofilów na terenie swoich diecezji.

Tuszowanie pedofili w Kościele

Odpowiednia komisja w Stolicy Apostolskiej przypatrzyła się sprawie abp. Sławoja Leszka Głodzia z archidiecezji gdańskiej, którego media oskarżały o ukrywania czwórki sprawców aktów pedofilskich. Jak się okazało informacje o tych przypadkach trafiały bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej.

Pierwsze postępowanie dotyczy ks. Michała L., który niedawno został skazany przez sąd na 12 lat więzienia za gwałt na 17-letniej wówczas dziewczynie. Drugie księdza Mirosława Bużana. Jedna z dziewcząt w jego parafii oskarżyła go o próbę wykorzystania seksualnego. Ksiądz miał wcześniej ją upić. W trzeciej sprawie chodzi o księdza, którego nazwisko nie zostało ujawnione ze względu na ochronę źródeł i prowadzone śledztwo dziennikarskie. Nie wiadomo natomiast, kim jest czwarty z duchownych.

Warto podkreślić, że gdański arcybiskup złożył w sierpniu ubiegłego roku złożył na ręce Papieża Franciszka rezygnację z prowadzenia archidiecezji. Było to spowodowane naturalnym faktem przekroczenia 75 roku życia, co automatycznie wiąże się z przejściem na emeryturę. Od 25 marca 2021 roku archidiecezją gdańska zarządza abp. Tadeusz Wojda.

Natomiast bp. Edward Janiak również został przez braci Sekielskich oskarżony o ukrywanie księdza, który dopuszczał się w przeszłości do aktów pedofilskich na niewinnych dzieciach. Biskup do tej pory nie przyznał się do filmowych relacji, oskarżając wręcz twórców dokumentu o szkodzenie w wizerunek Kościoła. Taki sam zarzut skierował w stronę prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, zarzucając mu nadgorliwość w niezbadanych i niepotwierdzonych rewelacjach filmowych.

Watykan ukarał krnąbrnych biskupów

Ostatecznie Watykan ukarał dwójkę polskich biskupów, za sprawą papieskiego postanowienia z 2019 roku, które przyzwala na podejmowanie odpowiednich kroków przez komisje watykańskie.

“Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją” – czytamy w oświadczeniu.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz bp. Edward Janiak otrzymali zakaz zamieszkania poza terenem odpowiednio archidiecezji gdańskiej i diecezji kaliskiej. Ponadto ukarano ich zakazem uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie swoich diecezji oraz muszą wpłacić na konto Fundacji Świętego Józefa odpowiednią sumę z własnych środków.

onet.pl

POLECAMY