Nowy Jork “sprawiedliwy rasowo”. Bill de Blasio powołał specjalną komisję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Twitter

Burmistrz Bill de Blasio postanowił powołać specjalną komisję ds. Sprawiedliwości Rasowej. Ma ona sprawić, iż Nowy Jork będzie mógł lepiej “przeprosić za niewolnictwo”.

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio postanowił powołać do życia specjalną komisję ds. Sprawiedliwości Rasowej. Zdaniem przywódcy miasta, umożliwi ona właściwe podejście do kwestii niewolnictwa i zadośćuczyni potomkom jego ofiar, a nawet wprowadzanie zmian w prawie. “Dziś powołuję komisję ds. Sprawiedliwości Rasowej” – ogłosił de Blasio w swoim wystąpieniu. “Nigdy nie mieliśmy jednostki faktycznie zajmującej się rasizmem strukturalnym, rasizmem instytucjonalnym – identyfikowaniem go, uznawaniem, formalnym przepraszaniem, eliminowaniem go, wykorzenianiem, dokonywaniem zmian w polityce, zmian prawa” – przemawiał burmistrz.

“Jeśli potrzebne są nowe przepisy, jeśli nasza Karta wymaga rewizji, ta Komisja będzie miała prawo do wysyłania propozycji pod głosowanie, aby ludzie zdecydowali” – zapewnił de Blasio. Jennifer Jones Austin, przewodnicząca Komisji ds. Sprawiedliwości Rasowej, powiedziała następnie: „Nigdy nie było przede mną takiej szansy – szczerze mówiąc, przed nami wszystkimi. Jedynym sposobem wykorzenienia rasizmu w strukturach rządowych naszego miasta jest zaatakowanie go u podstaw. Z niecierpliwością czekam na współpracę z Komisją i przewodzenie jej, kontaktowanie się z mieszkańcami Nowego Jorku i słuchanie ich, a w nadchodzących miesiącach przedstawię Państwu i miastu raport i zalecenia, które uczynią wszystko, co możliwe, aby położyć kres rasizmowi i przyspieszyć rozejm, trwałą sprawiedliwość i integrację dla wszystkich” – przemawiała przewodnicząca.

De Blasio podkreślił ponadto, iż „rasizm jest z nami od 400 lat, ale można go zlikwidować”. “Można go wykorzenić. Będzie to wymagało ogromnie ciężkiej pracy, ale zaczyna się od oddanej grupy ludzi i grupy ludzi którzy swoimi czynami udowodnili, że mogą coś zmienić” – zapewniał burmistrz w czasie uroczystej przemowy.

Póki co, w komisji zasiadło 12 osób. Można się spodziewać, iż jej “walka z rasizmem” przyjmie podobny charakter, co w innych stanach. Oakland oraz przedmieścia Chicago już wdrożyły bowiem specjalne, antyrasistowskie “programy naprawcze”. Sprowadzają się one do rozdawania pieniędzy ludziom, w zależności od ich rasy. Wszystko to w imię “wynagrodzenia krzywd”. Nawet zakon jezuitów poddał się ogólnemu trendowi przepraszania za niewolnictwo, obiecując czarnoskórym Amerykanom stworzenie funduszu w wysokości 100 milionów dolarów.

Post Millennial

POLECAMY