REKLAMA

KEP apeluje do kapłanów i wiernych o przestrzeganie zaleceń rządu

REKLAMA

Polski episkopat został wczoraj poproszony przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, aby ten poprosił wiernych o abstynencje od kościoła w czasie świąt wielkanocnych. KEP wystosował dzisiaj apel do proboszczów, aby regularnie liczyli wiernych w kościele i przestrzegali obecnych przepisów. Oprócz tego zwrócono również uwagę na fakt, że duchowa łączność z kościołem jest tylko jednym i niepełnym elementem każdego katolika.

Rząd Mateusza Morawieckiego postanowił, że od 27 marca do 9 kwietnia zostanie zmniejszona liczba osób w kościele. Tak jak w przestrzeniach handlowych, tak i w świątyniach będzie mogła przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Dodatkowo wierni muszą przestrzegać dystansu społecznego oraz czystości rak i nosić maseczki na twarzy.

Dodatkowo Minister Zdrowia, Adam Niedzielski poprosił, aby biskupi wystosowali odpowiedni apel do wiernych o uczestnictwo w Mszach Świętych oraz Liturgii Wielkanocnej poprzez transmisje telewizyjne, radiowe, czy też za pośrednictwem internetu.

KEP apeluje o przestrzeganie zasad sanitarnych

Przewodniczący KEP, abp. Stanisław Gądecki w imieniu polskich biskupów przekazał apel do wiernych i proboszczów o to, aby przestrzegali w czasie świąt reguł sanitarnych. Poprosił proboszczów o regularne liczenie wiernych i przypomnieli, że to w ich rękach należy przestrzeganie limitów wiernych w kościele.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych. Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych” – czytamy w liście abp. Stanisława Gądeckiego.

Polecił kapłanom, aby potrawy wielkanocne były święcone przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i dystansu społecznego. Przypomniał również, że cielesna obecność na Eucharystii jest bardzo istotna dla zbawienia – „Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54)” – podkreślił.

Rzecznik polskiego episkopatu wypytywany o zdanie biskupów wobec przepisów sanitarnych i działań rządu powiedział, że to w gestii wiernych należy troska o bezpieczeństwo.

„To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od gospodarza miejsca. Tutaj każdy proboszcz jest zobligowany do tego, by te wszystkie nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać. Tu nie ma jakiejś jednej wspólnej metodologii, ponieważ parafie są bardzo różne, miejsca są bardzo różne, wspólnoty są bardzo różne” – powiedział rzecznik KEP o. Leszek Gęsiak.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze