Są nowe obostrzenia w Polsce. Kolejne branże zamknięte

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/

Watchdog Polska przesyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące partii Wiosna Roberta Biedronia.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska podjęło się wykonania zdecydowanego kroku. We wtorek Watchdog złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Partii Wiosna Roberta Biedronia. Partii zarzucono nieudostępnienie informacji obywatelom, pomimo, iż miała obowiązek je opublikować.

Na stronie siecobywatelska.pl zamieszczono komunikat w sprawie, wyjaśniający przyczynę złożenia zawiadomienia do prokuratury. "Właśnie przesłaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Partii Wiosna Roberta Biedronia. Chodzi o czyn wskazany w art. 23 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, czyli nieudostępnienie informacji publicznej mimo ciążącego na podmiocie obowiązku. Dlaczego sięgamy po tak radykalny środek? Ponieważ partia skutecznie uniemożliwia nam dochodzenie naszych praw przed sądem administracyjnym" - napisano w wyjaśnieniu.

Stowarzyszenie opisuje, iż już w marcu 2019 roku wysłało różnym polskim partiom zapytania dotyczące wyciągu z kont bankowych i wydatków. Wiosna Biedronia odpowiedziała na to wezwaniem do "wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego". Partia uważa, iż Stowarzyszenie zażądało informacji przetworzonej, która jeszcze nie została wytworzona. Co więcej, zażądała opłaty za udostępnienie danych.

Nie o to jednak chodzi Watchdog Polska. "Nie odpowiedzieliśmy na wezwanie, stojąc na stanowisku, że wnioskujemy o informację publiczną prostą, bo wyciąg z konta bankowego nie wymaga przetworzenia, chyba że partia zamierzała stworzyć od nowa historię swojego konta" - opisano na stronie Stowarzyszenia. Ostatecznie, otrzymało ono jedynie część danych, tj. rejestry wpłat. Partia Biedronia odmówiła udostępnienia reszty danych, powołując się na przepisy RODO. Stowarzyszenie uznało niepodpisaną decyzję za nieważną, w lipcu 2020 roku składając skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

"Tu zaczynają się schody. Jeśli wysyłamy skargę na decyzję czy bezczynność jakiejś instytucji, robimy to za jej pośrednictwem, ponieważ musi ona załączyć konieczne dokumenty, w tym swoją odpowiedź na skargę. Wiosna tego nie zrobiła, choć długo liczyliśmy na to, że skarga wreszcie trafi do sądu. W końcu, 28 stycznia 2020 r., wysłaliśmy do partii pismo z zapytaniem, czy przekazali tę skargę. Wówczas okazało się, że Wiosna… skargę zgubiła" - opisuje perypetie z partią Biedronia Stowarzyszenie Watchdog Polska. Ponownie wysłano zatem skargę do Wiosny. Ta również nie trafiła do WSA. Partię ukarano grzywną w wysokości 2 tysięcy złotych, lecz mimo to nie wypełniła ona swoich obowiązków. Dlatego sprawa trafiła do prokuratury.

Rzeczpospolita

Salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane – to kolejne rodzaje obiektów, które objęły obostrzenia. Będą zamknięte od soboty 27 marca co najmniej do 9 kwietnia.

  • Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia.
  • Zamknięte od soboty 27 marca m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, żłobki i przedszkola.
  • Wyjątek dla żłobków i przedszkoli – potomstwo personelu medycznego i służb mundurowych. W tym wypadku będą działać nadal.
  • Nowe limity w pozostałych sklepach, a także w kościołach – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.
  • Obostrzenia potrwają co najmniej do 9 kwietnia.
  • Zobacz także: Nie będzie twardego lockdownu w Niemczech. Merkel wycofuje się i przeprasza

Kolejne obostrzenia to efekt wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. Dziś padł rekord dobowej liczby nowych przypadków COVID-19 w Polsce – było ponad 34 tys. pozytywnych testów. Oprócz zamknięcia części następnych obiektów, w tych, które pozostaną otwarte, zaostrzono limity liczby osób, mogących tam przebywać.

W otwartych sklepach (m.in. spożywczych, aptekach, drogeriach, salonach prasowych) nowy limit liczby osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie to 1 człowiek na 20 metrów kwadratowych. Analogiczne zmiany objęły kościoły.

Zamknięte zostaną również żłobki i przedszkola. Z wyjątkiem potomstwa personelu medycznego i służb mundurowych. Obostrzenia potrwają co najmniej do 9 kwietnia, a mogą także zostać przedłużone.

https://twitter.com/PremierRP/status/1375035239022612480?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1375035239022612480%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rmf24.pl%2Fraporty%2Fraport-koronawirus-z-chin%2Fpolska%2Fnews-salony-fryzjerskie-i-kosmetyczne-zamkniete-nowe-obostrzenianId5128812

rmf24.pl

POLECAMY