Wspólny apel ministra zdrowia i Episkopatu. Chodzi o obostrzenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kościół św. Piotra i Pawła w Pieniężnie.

Kościół św. Piotra i Pawła w Pieniężnie. / Fot. Wikimedia/Lech_Darski

Do wszystkich proboszczów w Polsce wysłano apel autorstwa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Artura Mizińskiego. Obaj wzywają do tego, żeby kapłani wdrażali obowiązujące obostrzenia co do limitu wiernych w kościołach.

  • Minister zdrowia i sekretarz generalny KEP apelują do proboszczów o przestrzeganie limitu wiernych w kościołach.
  • W dokumencie stwierdzili, że indywidualna i zbiorowa odpowiedzialność ma być obecnie „najważniejszą bronią w walce z epidemią”.
  • Apel do proboszczów zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.
  • Zobacz także: Merkel che pozamykać kościoły. MSW oburzony sugestią kanclerz

Aktualnie w kościołach obowiązują następujące obostrzenia: maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Wszyscy obecni, z wyjątkiem sprawujących kult, mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Wystosowany apel ministra zdrowia i sekretarza Episkopatu zachęca proboszczów do ich przestrzegania.

– Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń – stwierdzili minister i arcybiskup w przesłanym proboszczom apelu. Ich zdaniem „trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków”. Wykazali potrzebę indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności. Ma ona być obecnie „najważniejszą bronią w walce z epidemią”.

– Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych – podkreślili. – Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego – wskazali.

Jak poinformowali obaj sygnatariusze apelu, dokument zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. – Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – stwierdzili.

dziennikwschodni.pl

POLECAMY