REKLAMA

Okradziono kościół w Międzyrzeczu. Policja szuka złodzieja

REKLAMA

W nocy z soboty na niedzielę okradziono kościół w Obrzycach koło Międzyrzecza. Sprawca przedostał się przez system ciepłowniczy i ukradł kasetkę o zawartości 1,5 tysiąca złotych. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy przestępstwa.

Kościół Katolicki w Polsce przeżywa ostatnio okres napaści okraszonych profanacją świątyni, czy też budynki kościelne stają się ofiarą wandalizmu. Wystarczy przypomnieć historię z lutego, gdzie kościół zabytkowy w Lublinie stał się miejscem spotkania towarzyskiego dwóch sprawców, którzy pijąc alkohol niszczyli wnętrze świątyni oraz zaatakowali broniącego kościoła, miejscowego proboszcza.

Sprytnie okradziono kościół pod Międzyrzeczem

Niestety świątynie kościelne nie przestają być celem przestępców. Tym razem w nocy z soboty na niedzielę, sprawca włamał się do kościoła w Obrzycach. Z kościoła skradziono kasetkę, w której zbierano pieniądze potrzebne na rehabilitację byłego proboszcza księdza Andrzeja Tomczyja oraz kasetkę, gdzie parafianie składali datki na kwiaty, które miały zostać kupione do Grobu Pańskiego.

„Złodziej dostał się do kościoła jednym z kanałów ciepłowniczych, wyważył właz w świątyni i zabrał z niej kasetkę z datkami na cel charytatywny. Prowadzimy intensywne czynności, by ustalić, kto stoi za tym przestępstwem” – powiedziała Justyna Łętowska z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Wartą uwagi ciekawostką jest położenie świątyni. Powstała ona z kompleksu szpitalnego zbudowanego jeszcze w XX wieku przez Niemców. Pod całym budynkiem istnieje sieć korytarzy ciepłowniczych, które stały się sposobem na okradzenie kościoła.

„To nie są takie zwykłe wąskie korytarze jak dziś, którymi ciągnie się instalację cieplną, ale coś w stylu katakumb o wysokości około 80 – 90 centymetrów. Problem polega na tym, że z tego, co wiem, to po wojnie te korytarze częściowo zamurowano czy też przegrodzono kratami” – wyjaśnił dla „Gazety Lubuskiej”, jeden z budowlańców, którzy znają ten szpitalny kompleks.

gazetalubuska.pl

REKLAMA

Komentarze