Rządowa organizacja Health Canada ostrzega przed zakrzepami krwi po AstraZenece, podkreślając jednocześnie, iż szczepionka “nadal jest bezpieczna”.
- Rządowa agencja Health Canada ostrzega obywateli przed możliwymi zakrzepami krwi po AstraZenece.
- Jednocześnie, organizacja utrzymuje, iż szczepionka jest “bezpieczna i skuteczna przeciwko koronawirusowi”.
- Korzyści z przyjęcia preparatu mają bowiem przewyższać ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.
Rządowa organizacja Health Canada stanęła w nie do końca jasnej sytuacji. Ostrzega bowiem Kanadyjczyków planujących przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, iż po AstraZenece mogą powstawać zakrzepy krwi. Mimo wydania ostrzeżenia, agencja nadal podkreśla, iż “szczepionka jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna przeciwko koronawirusowi”.
Pierwsze doniesienia o zakrzepach krwi po AstraZenece pojawiły się w Europie na początku marca. Po informacjach wiele krajów na całym świecie całkowicie wstrzymało szczepienia preparatem tej firmy, do czasu ustalenia przyczyny powstawania zakrzepów. Część z nich przywróciła ją wkrótce potem. Europejska Agencja Leków zwróciła uwagę, iż ilość pacjentów z zakrzepami była znikoma. Wielu ekspertów przedstawiło opinię, iż skrzepy krwi występujące po szczepieniu były zwykłym zbiegiem okoliczności i nie mają nic wspólnego ze szczepionką. W samych badaniach klinicznych preparatu zakrzepy nie zostały ujęte, jako ewentualny efekt uboczny. Niedawne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych również miałyby dowodzić, iż szczepionka nie powoduje tego rodzaju efektów niepożądanych.
Rządowa Heath Canada wydała ostrzeżenie przed szczepionką, wspominając o potencjalnym zagrożeniu. Mimo tego, wciąż przypisuje AstraZenece bezpieczeństwo stosowania, jak i skuteczność ochrony przed koronawirusem. Istnieje tu zatem pewna niespójność. Ponadto, AstraZeneca jest obecnie poddawana analizie National Institute for Allergy and Infectious Diseases w Stanach Zjednoczonych w związku z obawami, że dane z badań firmy dotyczące skuteczności szczepionki mogą być niekompletne.
„Przyjrzymy się kompletnemu pakietowi danych [z USA] gdzieś w kwietniu, ocenimy i przekażemy wyniki” – stwierdził główny doradca medyczny Health Canada, dr Supriya Sharma. „Podsumowując: to nie zmienia obecnie zaleceń dotyczących szczepionki AstraZeneca”. Po raz kolejny stwierdzono, iż korzyści ze stosowania szczepionki znacznie przewyższają ryzyko jej przyjęcia.