Izrael: Nadzór po powrocie z zagranicy. Kneset zatwierdził szpiegującą bransoletkę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jerozolima

Jerozolima / Fot. Pixabay

Izraelski Kneset zaakceptował specjalną, elektroniczną bransoletkę, którą otrzymają powracający do Izraela Żydzi. Gadżet “pomoże im” przestrzegać kwarantanny.

  • Żydzi wracający do Izraela mają obowiązek poddać się kwarantannie.
  • Izraelski Kneset zatwierdził w środę używanie specjalnej bransoletki, mającą informować władze o tym, czy dana osoba nie narusza kwarantanny.
  • Podróżni wracający do kraju mogą wybrać albo bransoletkę, albo izolację w hotelu.

Izrael przekonuje, iż wciąż walczy z epidemią koronawirusa. Podczas, gdy liczba nowych zakażeń spadła do najniższego poziomu od grudnia, Kneset właśnie zaakceptował elektroniczną bransoletkę, mającą kontrolować powracających z zagranicy Żydów. “Zgodnie z ustawą zatwierdzoną przez Kneset w środę wszyscy Izraelczycy powracający z zagranicy mogą być zobowiązani do noszenia elektronicznej bransoletki, aby zapewnić im izolację w domu, lub poddania się kwarantannie w hotelu” – informuje The Jerusalem Post.

Jak informuje portal, nowe prawo upoważnia rząd do zmuszania osób, które wjeżdżają do kraju, do wyboru jednej z dwóch opcji. Mogą wybrać hotelową kwarantannę, lub specjalną, szpiegującą bransoletkę. Wyjątkiem są tu dzieci poniżej 14. roku życia oraz inne, “specjalne przypadki humanitarne”. “Wszyscy przybywający obecnie do kraju są zobowiązani do izolacji, chyba że okażą świadectwo szczepienia lub wyzdrowienia wydane przez izraelskie Ministerstwo Zdrowia” – przypomina The Jerusalem Post. “Osoby, które zostały zaszczepione lub wyzdrowiały za granicą, mogą zostać zwolnione z kwarantanny, jeśli przejdą test serologiczny w celu potwierdzenia poziomu przeciwciał” – czytamy.

Fakt, iż Kneset oficjalnie zaakceptował bransoletkę, wydaje się być jedynie czystą formalnością. Okazuje się bowiem, iż “Urządzenia elektroniczne są już używane od kilku tygodni na zasadzie dobrowolności, aby zapewnić, że ludzie nie przerywają kwarantanny”. Kto gospodaruje danymi zdobytymi przez urządzenia? Otóż, zgodnie z projektem, operacja jest prowadzona “w imieniu ministerstwa przez firmy prywatne”. “Zebrane informacje są przechowywane na serwerach należących do rządu, ale utrzymywane przez firmy i zostaną usunięte na koniec okresu kwarantanny, jeśli nie ma zgłoszenia naruszenia, lub nie dłużej niż po 30 dniach”. To prywatna firma poinformuje władze, jeśli dana osoba wyjdzie z domu.

Wszystko ma być, rzecz jasna, jak najbardziej bezpieczne, aby społeczeństwo bez obaw przyjęło bransoletkę. Według prezesa i dyrektora generalnego SuperCom, Ordana Trabelsiego, bransoletka nie może monitorować żadnych szczegółów na temat osoby, która ją nosi, z wyjątkiem tego, czy przestrzega kwarantanny. “W przypadku naruszenia kwarantanny urządzenia nie będą śledzić lokalizacji osoby, ale powiadomią władze, że osoba ta opuściła zamknięty obszar, w którym miała przebywać przez cały czas trwania kwarantanny” – zapewnia The Jerusalem Post. “Ustawę uznano za niezbędne narzędzie do zintensyfikowania egzekwowania kwarantanny, które to władze uznały za niezbędne do ponownego otwarcia izraelskich granic, przynajmniej dla jego obywateli” – czytamy.

The Jerusalem Post

POLECAMY