Wojna o mięso w USA. Republikanie uchwalili “Dni Mięsa” w odwecie za promocję wegetarianizmu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Kolorado (USA) rozgorzała walka m.in. o czerwone mięso. Podczas, gdy Demokraci chcą wyrzucić je z życia Amerykanów, Republikanie stają w jego obronie.

  • Gubernator stanu Kolorado rozpętał wojnę, ogłaszając “Dzień Bez Mięsa”.
  • Przeciwko pomysłowi zaprotestowali farmerzy, nazywając go szkodliwym dla ich hodowli.
  • Sprzeciw wyrazili również inni gubernatorzy, w ramach odwetu ogłaszjąc Dni, a nawet “Miesiące Mięsa”.

Gubernator Kolorado, Jared Polis, ogłosił sobotę jako “Dzień Bez Mięsa”. Polityk wymyślił wydarzenie zachęcając ludzi, by zrezygnowali w tym dniu z jedzenia mięsa, w zamian próbując roślinnych alternatyw. Inicjatywa miała m.in. “próbować zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w całym stanie” w dniu diety bezmięsnej. Ma to być mały kroczek w stronę zmieniania nawyków żywieniowych Amerykanów, aby docelowo odejść w jak największym stopniu od hodowli zwierząt. Pomysł szybko spotkał się z krytyką ze strony zarówno farmerów, jak i republikańskich gubernatorów, którzy postulują, aby mięso było nadal spożywane, a władze przestały je oczerniać.

„Myślę, że to, co naprawdę uderzyło naszych producentów i hodowców w całym stanie, to fakt, że proklamacja ta wykluczała produkt, podczas gdy większość proklamacji celebruje produkt” – powiedziała Erin Karney z Colorado Cattleman’s Association. Hodowcy poczuli się “głęboce dotknięci” postawą gubernatora.

Z kolei gubernatorzy z Iowa, Montany, Nebraski i Wyoming odpowiedzieli na pro-wegańską proklamację, uchwalając Dni, a nawet “Miesiące Mięsa”. Mają one być “dniem uznania dla najpowszechniejszego źródła białka dla ludzi, jakim jest mięso”. Gubernator Nebraski, Pete Ricketts, ogłosił dzień 20 marca “Dniem Mięsa w Menu”, wyraźnie zachęcając mieszkańców Nebraski do „kupowania i jedzenia wołowiny, wieprzowiny, kurczaków, jagnięciny lub innego rodzaju mięsa”. Jego zdaniem, dzień bez mięsa jest „bezpośrednim atakiem” na styl życia Nebraski i „podważa bezpieczeństwo żywnościowe”.

W Montanie gubernator Greg Gianforte ogłosił sobotę “Dniem Mięsa Montany”, ale dodał również, że „każdy dzień w Montanie jest mięsnym dniem”. W Wyoming gubernator Mark Gordon, który sam jest posiadaczem ranczo, powiedział, że jego stan będzie obchodził sobotę jako “Dzień Obfitego Mięsa”. Aby nie być gorszym, Kim Reynolds z Iowa podniósł poprzeczkę, ogłaszając cały kwiecień “Miesiącem Mięsnego Stołu” – informuje Free Beacon. Można więc powiedzieć, iż reakcja na bezmięsny dzień okazała się dokładnie odwrotna od tej, jakiej oczekiwali Demokraci.

Free Beacon

POLECAMY