Sądy w Argentynie sprzeciwiają się aborcji. Ustawa łamie konstytucję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube//MediaNarodoweInfo

Sądy w Argentynie podnoszą kwestię ustawy o aborcji jako niezgodnych z tamtejszą konstytucją przepisów prawnych. W San Luis sędzia María Eugenia Bona wydała orzeczenie, które naciska na zmianę obecnego prawa aborcyjnego przeforsowanego przez argentyński rząd w ubiegłym roku. Jest to kolejny przypadek prowincjonalnego sądu w Argentynie, gdyż w styczniu podobny wniosek wysunął sąd w Chaco.

  • Argentyńska ustawa legalizująca aborcję do 14. tygodnia odrzucana jest przez kolejne prowincje
  • Sędziowie uznają prymat życia i wolności od samego poczęcia nad egoistycznym podejściem rodziców i rządu Alberto Fernandeza
  • Prawo całkowitej aborcji bez względu na okoliczności przeforsowały argentyńskie środowiska feministyczne
  • Zobacz także: Argentyńczycy wyszli na ulice. Tłumy na protestach przeciw aborcji

Tuż przed nowym rokiem w 2020 roku Argentyna przyjęła do swoich przepisów prawnych możliwość swobodnego mordowania dzieci nienarodzonych. Kobiety mogły odtąd bezpłatnie i bez żadnych konsekwencji usuwać ciążę nawet do 14 tygodnia. Z tego powodu w wielu miastach organizowano huczne manifestacje organizowane przez środowiska lewicowe oraz organizacje feministyczne.

Sądy wątpią w konstytucyjność ustawy aborcyjnej

Radość środowisk feministycznych nie trwała jednak długo. Aczkolwiek już w styczniu sąd prowincjonalny w Chaco wydał orzeczenie krytykujące przeforsowaną przez rząd prezydenta Alberto Fernandeza ustawę legalizującą aborcję.

Sędzia Marta Beatriz Aucar de Trotti w orzeczeniu podkreśliłą, że ustwa nie jest zgodna z prowincjonalnym prawem – “Konstytucja prowincji gwarantuje prawo do życia i wolności od samego poczęcia” – podkreśliła.

Na podobny krok zdecydowała się kolejna argentyńska prowincja San Luis. Przewodnicząca sądu pracy María Eugenia Bona orzekła w podobny sposób, uznając, że ustawa łamie tamtejsze prawo.

“Orzeczenie sądu potwierdza ważność art. 19 kodeksu cywilnego i handlowego, które stwierdza, że życie ludzkie rozpoczyna się wraz z poczęciem. Zgodnie z zasadą iuria curia novit stwierdza się niekonstytucyjność art. 4 ust. 1 oraz art. 2 ust. A, b i c ustawy 27.610” – przytacza portal “clarin.com”.

Izba Deputowanych uchwaliła kontrowersyjną ustawę 11 grudnia. Za projektem było 131 posłów, przeciw – 117. W 2018 r. ustawa również przeszła przez izbę niższą parlamentu, ale wtedy została zablokowana przez Senat. Tym razem projekt złożył prezydent Fernandez, stając się pierwszą głową państwa w Argentynie, która zdecydowała się na taką zmianę prawa. Spośród państw Ameryki Łacińskiej wcześniej prawo do aborcji przyjęły Urugwaj, Kuba i Gujana.

clarin.com/radiozet.pl

POLECAMY