Niemiecka spółka BayWa umacnia się na polskim rynku fotowoltaiki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Za sprawą europejskiego programu Zielonego Ładu, który wymusza na krajach członkowskich radykalne zmiany w działaniu wewnętrznej energetyki, Polska staje się łakomym kąskiem dla producentów tzw. zielonej energii. Niemiecka spółka handlowa BayWa działająca w segmencie fotowoltaiki, zapowiada otwarcie pierwszego magazynu w Polsce.

  • BayWa w kwietniu postawi pierwszy magazyn przeznaczony do przechowywania paneli fotowoltaicznych
  • Niemieckie przedsiębiorstwo stawia sobie za cel wybudowanie w Polsce farm słonecznych o łącznej mocy 1 GW
  • Mikroinstalacje będą stanowić 70 procent wszystkich systemów z paneli fotowoltaicznych
  • Zobacz także: Drożyzna na stacjach paliw. Rekordowe tempo wzrostów

Do 2050 roku polski rząd zapowiada całkowitą rezygnację z produkowania energii elektrycznej za pomocą konwencjonalnych elektrowni na węgiel kopalny. Na transformację energetyczną w Polsce naciskają szczególnie brukselskie elity, które wdrażają na terenie całej Unii Europejskiej program Zielony Ład wymagający wzrostu jakości i czystości powietrza.

Niemiecka spółka chce zostać beneficjentem Zielonego Ładu

Już w kwietniu 2021 roku firma BayWa z Monachium uruchomi w Polsce swój pierwszy magazyn przeznaczony do przechowywania paneli fotowoltaicznych. Niemieckie przedsiębiorstwo działa na polskim rynku już od 2016 roku jako BayWa r.e. PV. Solar Energy Systems.

Magazyn będzie miał powierzchnię 5,7 tys. metrów kwadratowych. Nowy obiekt będzie się mieścił w pobliżu lokalnego biura sprzedaży. Magazyn będzie się zajmował sprzedażą systemów fotowoltaicznych w Polsce. W nowym obiekcie znajdzie się także strefa szkoleniowa.

“Początki w grudniu 2016 r. były skromne, ale od tego czasu obserwujemy fantastyczny wzrost” – podkreślił dyrektor spółki Łukasz Zaziąbł.

Spółka podkreśla, że stabilne prawo, wsparcie rządowe i coraz większa koncentracja działań na odnawialnych źródłach energii, zamiast na wytwarzaniu paliw kopalnych, przyczyniły się do rozwoju polskiego rynku dachowych systemów fotowoltaicznych.

Na koniec 2020 r. mikroinstalacje stanowiły ponad 70 proc. wszystkich zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce. 

Niemiecka firma ceni sobie polski rynek, dlatego zdaniem dyrektora ds. globalnych Franka Jessela, BayWa widzi w naszym kraju spore szanse – “BayWa r.e. uważa Polskę za bardzo ważny rynek z ogromnym potencjałem w zakresie energii słonecznej” – powiedział.

“Wspieranie rosnącego zapotrzebowania kraju na energię słoneczną leży u podstaw tego, co robimy i cieszymy się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do procesu transformacji energetycznej w Polsce” – dodał Jessel.

Agresywna ekspansja na polski rynek

Monachijska spółka postanowiła poszerzyć swoją ofertę do montowania w naszym kraju farm fotowoltaicznych. BayWa do połowy 2021 roku zamierza wybudować w Witnicy farmę słoneczną o mocy 64,6 MWp. Będzie to największy taki park w Polsce wybudowany bez żadnego wsparcia z zewnątrz.

W 2021 r. BayWa r.e. planuje w Polsce budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MWp, a w ciągu następnych pięciu lat realizację projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 1 GW.

Spółka BayWa r.e. działa od ok. 30 lat i ma na swoim koncie uruchomione instalacje o mocy 3 GW i odpowiada za eksploatację systemów o mocy 8,3 GW. BayWa r.e. należy w 100 proc. do niemieckiej spółki BayWa AG. Koncern BayWa ma całkowity roczny obrót na poziomie 17,1 mld euro.

wnp.pl

POLECAMY