Odszkodowania dla “potomków niewolników”. Jezuici obiecują 100 mln dolarów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jezuici zobowiązali się do zapłaty 100 milionów dolarów odszkodowania dla “potomków niewolników”, w ramach pokuty za “dawne błędy”.

  • Społeczności czarnoskórych potomków niewolników domagają się odszkodowań za niewolnictwo swoich przodków.
  • „Pociągnięte do odpowiedzialności” zostało m.in. Towarzystwo Jezusowe.
  • Jezuici w USA zobowiązali się do zapłacenia czarnoskórym 100 milionów dolarów rekompensaty.

Jezuici, jeden z największych katolickich zakonów, zobowiązali się do zapłacenia 100 milionów dolarów odszkodowań “potomkom niewolników”. Informację podał The New York Times, a świat uznał ją za największą “pokutę” za niewolnictwo w Kościele Katolickim. „Jest to okazja dla jezuitów do rozpoczęcia bardzo poważnego procesu prawdy i pojednania” – powiedział ks. Timothy P. Kesicki, przewodniczący Konferencji Jezuitów w USA i Kanadzie. „Nasza haniebna historia jezuickiego przetrzymywania niewolników w Stanach Zjednoczonych została zdjęta z zakurzonej półki i nigdy nie można jej na nią odłożyć” – stwierdził duchowny.

The New York Times krytykuje przeszłość jezuitów i informuje, że potomkowie niewolników żądają 1 miliarda dolarów. 100 milionów jest jednak całkiem dobrym początkiem. Ksiądz Kesicki i Joseph M. Stewart, pełniący obowiązki prezesa nowo utworzonej Fundacji Descendants Truth & Reconciliation, powiedzieli, że pozostaje to “długoterminowym celem”.

“W ramach jednego z największych wysiłków instytucji mającej na celu odpokutowanie za niewolnictwo, prominentny zakon księży katolickich obiecał zebrać 100 milionów dolarów na rzecz potomków zniewolonych ludzi, których niegdyś posiadał, oraz promować inicjatywy pojednania rasowego w całych Stanach Zjednoczonych” – pisze NYT. Posunięcie przywódców jezuickiej konferencji księży stanowi największy wysiłek Kościoła rzymskokatolickiego, aby zadośćuczynić za kupowanie, sprzedawanie i zniewalanie Czarnych – powiedzieli urzędnicy kościelni i historycy.

Komu zapłacą jezuici? Otóż “pieniądze zebrane przez jezuitów wpłyną do nowej fundacji założonej we współpracy z grupą potomków, którzy naciskali na negocjacje z jezuitami po tym, jak dowiedzieli się z serii artykułów w The New York Times, że ich przodkowie zostali sprzedani w 1838 roku” – informuje portal. Zakon bowiem miał “opierać się na niewolniczej pracy i sprzedaży niewolników przez ponad wiek”.

Okazuje się, iż jezuici już wcześniej zbierali pieniądze na wypłacenie “odszkodowań”. Ksiądz Kesicki powiedział, że jego zakon “już wpłacił 15 milionów dolarów na fundusz utworzony w celu wsparcia fundacji, której zarząd będzie składał się z przedstawicieli innych instytucji wywodzących się z niewolnictwa. Powiedział, że jezuici wynajęli również krajową firmę zbierającą fundusze, aby zebrać resztę w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat”.

The New York Times

POLECAMY