Morawiecki spotkał się z Macronem. Chcą przyspieszyć szczepienia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ [qsm quiz=1]

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj w Paryżu z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szefowie rządów rozmawiali m.in. o tempie przeprowadzanych szczepień oraz sytuacji związanej z producentami preparatów. Przedyskutowano także proces wdrażania Funduszu Odbudowy w ramach nowego, rządowego programu Nowy Polski Ład.

  • Spotkanie Premiera Morawieckiego i Prezydenta Macrona w Paryżu dotyczyło m.in. przeprowadzania w UE procesu szczepień
  • Przywódcy rozmawiali także o wdrażaniu Funduszu Odbudowy oraz o bliskiej współpracy gospodarczej
  • Mateusz Morawiecki pochwalił francuskiego lidera za wyrażenie chęci europeizacji produkcji
  • Zobacz także: Radykalna decyzja rządu. Zmiany w obostrzeniach od soboty

Dzisiaj w Paryżu odbyło się spotkanie pomiędzy polskim Premierem, a francuskim przywódcą. Mateusz Morawiecki podkreślił podczas swojego wystąpienia do mediów, że bardzo ceni sobie partnerstwo z Francją, która rozumie walkę z epidemią koronawirusa.

“Dzisiaj tempo szczepienia, współpraca z KE i przynaglanie producentów, żeby jak najszybciej dostarczali do Polski, Francji i całej UE szczepionki to zadanie fundamentalne. Ważne jest to, żeby w sposób solidarny cała Europa działała na tym polu” – powiedział szef polskiego rządu.

W obliczu epidemii i spowodowanych przez nią trudności gospodarczych i logistycznych przywódcy Polski i Francji zauważyli potrzebę przywrócenia do Europy fabryk – “Ważna jest europeizacja niektórych elementów produkcji, sektorów Emmanuel Macron mówił o tym wiele razy i ja bardzo mocno wspieram Francję w tym głosie, żeby część produkcji, która przez 20-30 lat została wyoutsourcowana, wracała do Europy” – ocenił.

Morawiecki o Funduszu Odbudowy

Jak wskazują wypowiedzi polskiego Premiera, panowie rozmawiali nie tylko o szczepionkach, ale przede wszystkim o Funduszu Odbudowy, z którego polski rząd zamierza czerpać, aby zainwestować odpowiednie środki w infrastrukturę kraju.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że francuskie przedsiębiorstwa mogą być w przyszłości istotnym elementem w rozbudowie infrastruktury, a także być ważnym składnikiem w krajowej gospodarce – “Chcę też poruszyć kilka tematów bilateralnych, ale też ważnych dla całej UE – współpraca w zakresie przemysłu, energetyki, klimatu, ale też inwestycje w infrastrukturę cyfrową – to także obszar, w którym jest pole do współpracy z biznesem francuskim” – nakreślił przyszłe plany polskiego rządu.

“Cieszę się też, że w takich fundamentalnych obszarach, jak geopolityka, współpraca w dziedzinie obronności energetycznej, Polska i Francja dzielą coraz wiecej wspólnych programów, tematów, na czele z Funduszem Odbudowy” – podkreślił na końcu Morawiecki.

Wizyta szefa polskiego rządu we Francji odbywa się po roku od ostatniego spotkania dwustronnego Morawieckiego z Macronem, do którego doszło w Warszawie w lutym 2020 r.

interia.pl

POLECAMY