Eutanazja w Portugalii niezgodna z konstytucją

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał, że przyjęta 29 stycznia przez parlament tego kraju ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Przepisy zaskarżył wcześniej prezydent Portugalii.

  • Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę legalizującą eutanazję za niezgodną z ustawą zasadniczą.
  • Przepisy zaskarżył prezydent kraju.
  • Według ustawy, eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Niezbędne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.
  • Zobacz także: Lekarze stawiają przedsiębiorcom wymagania. Żądają specjalnych rabatów

Prezydent Portugalii zarzucił przyjętym przez parlament przepisom, że nie wskazały szczegółowych procedur dotyczących poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie dały zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii. Według ustawy, eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Niezbędne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Jak relacjonuje portal usnews.com, portugalski TK wskazał, że ustawa jest nieprecyzyjna w określaniu okoliczności, w których te procedury mogą mieć miejsce. Decyzja zapadła w stosunku głosów 7 do 5. Według Trybunału, przepisy dotyczące tego, kiedy eutanazja może mieć miejsce, muszą być „jasne, precyzyjne, jasno przewidziane i możliwe do kontrolowania”.

Z kolei cytowany przez portal niedziela.pl sędzia TK Pedro Machete stwierdził, że uchwalona przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa stoi głównie w sprzeczności z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia. Dodał, że ustawa w trzech innych miejscach swoich postanowień również koliduje z konstytucją.

Szereg komentarzy

usnews.com, niedziela.pl, twitter.com

POLECAMY