Republikanie naciskają na Bidena. Chcą ostrzejszych działań ws. Nord Stream 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociąg Nord Stream.

Rurociąg Nord Stream. / Fot. unian.info

Republikańscy politycy naciskają na prezydenta USA Joe Bidena, aby jego administracja zintensyfikowała działania w celu zablokowania Nord Stream 2. Ich zdaniem „zdecydowanym oświadczeniom administracji amerykańskiej, sprzeciwiającym się rurociągowi, nie towarzyszą zdecydowane działania”.

  • Republikanie naciskają na Bidena. Oczekują zintensyfikowania działań na rzecz zablokowania Nord Stream 2.
  • Wystosowali w tej sprawie list do sekretarza stanu Antony’ego Blinkena.
  • Dokument nie jest pierwszym przypadkiem nacisku na administrację Bidena. Wcześniej senator Partii Republikańskiej Ted Cruz wstrzymał głosowanie nad zatwierdzeniem Williama Burnsa na stanowisko dyrektora CIA, popieranego przez Bidena, żądając zintensyfikowania działań na rzecz powstrzymania budowy gazociągu.
  • Zobacz także: Konserwatyści dyskryminowani na uniwersytetach. Naukowiec przedstawił badania

W liście adresowanym do sekretarza stanu Antony’ego Blinkena liderzy Republikanów w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów podkreślają swoje obawy odnośnie do budowy Nord Stream 2. Wytykają, że deklaracje administracji Joe Bidena rozmijają się z działaniami. – Obawiamy się, że tę rozbieżność można wytłumaczyć tylko chęcią pozostawienia miejsca na porozumienie tylnymi drzwiami z Niemcami – stwierdzają w liście.

W liście Republikanie sugerują, że Biden mógłby zrezygnować z nakładania sankcji, gdyby Niemcy zobowiązały się np. do inwestowania w europejską infrastrukturę energetyczną. Ich zdaniem byłoby to naruszeniem amerykańskich i europejskich interesów w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto twierdzą, że stałoby to w sprzeczności do konstytucyjnych prerogatyw Kongresu.

Autorzy listu uznali, że w ewentualnych negocjacjach ws. Nord Stream 2 powinny brać udział państwa Europy Środkowowschodniej. Dokument nie jest pierwszym przypadkiem nacisku na administrację Bidena. Wcześniej senator Partii Republikańskiej Ted Cruz wstrzymał głosowanie nad zatwierdzeniem Williama Burnsa na stanowisko dyrektora CIA, popieranego przez Bidena, żądając zintensyfikowania działań na rzecz powstrzymania budowy gazociągu.

Partia Demokratyczna deklaruje swoje krytyczne stanowisko wobec Nord Stream 2. Joe Biden przekonuje, że jest przeciwnikiem NS2, który jest „złym projektem dla Europy”.

euroactiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY