Dania zawiesza szczepienia jednym z preparatów. Śmiertelne zagrożenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie na koronawirusa.

Szczepienie na koronawirusa. / Fot. Pixabay

– Władze zdrowotne, ze względu na środki ostrożności, zawiesiły szczepienia preparatem AstraZeneca w związku z sygnałem możliwego poważnego działania niepożądanego w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi – poinformował duński minister zdrowia Magnus Heunicke.

  • Szczepienia preparatem AstraZeneca w Danii wstrzymane na 14 dni.
  • Szczepionka może zostać wycofana z użytku zupełnie, jeżeli w wyniku prowadzonych badań obawy się potwierdzą.
  • Duńska Krajowa Rada ds. Zdrowia poinformowała w komunikacie o wystąpieniu kilku poważnych przypadków zakrzepów krwi u osób, które przeszły szczepienia preparatem AstraZeneca.
  • Zobacz także: NFZ zawiesza planowane operacje. Medycy: „Nie można leczyć jednych kosztem drugich”

– Obecnie nie można stwierdzić, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Działamy wcześnie, trzeba to dokładnie zbadać – napisał minister. Duńska Krajowa Rada ds. Zdrowia poinformowała w komunikacie o wystąpieniu kilku poważnych przypadków zakrzepów krwi u osób, które przeszły szczepienia preparatem AstraZeneca.

– Wstrzymanie jednej ze szczepionek nie jest łatwą decyzją, ale musimy reagować szybko, gdy istnieje wiedza o możliwych poważnych skutkach ubocznych. Musimy to wyjaśnić, zanim będziemy kontynuować stosowanie szczepionki AstraZeneca – stwierdził dyrektor Krajowej Rady ds. Zdrowia Soren Brostrom.

Na razie szczepienia preparatem AstraZeneca zostały wstrzymane na dwa tygodnie. Potem duńskie władze zdecydują o dalszych krokach. Możliwe jest powrócenie do używania tych szczepionek, albo wycofanie ich z użytku na stałe. Osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, na razie nie będą mogli przyjąć drugiej dawki.

forsal.pl, twitter

POLECAMY