Zawirowania w PE. Orban po latach opuszcza środowisko Donalda Tuska.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jeszcze kilka dni temu media informowały o coraz gorszych relacjach na linii Fidesz, a Europejską Partią Ludową. Zawirowania w Parlamencie Europejskim oraz sytuacja międzynarodowa, zmusiły Victora Orbana do podjęcia radykalnych kroków. Jego krajowe ugrupowanie zdecydowało się odejść z unijnej struktury EPL, zarządzanej obecnie przez Manfreda Webera.

Spór pomiędzy Premierem Węgier Viktorem Orbanem, a resztą grupy Europejskiej Partii Ludowej trwa od 2019 roku, gdy europarlamentarzyści Fideszu zostali zawieszeni w członkostwie. Zawirowania te nie wpływały jednak na dalszą pracę całej grupy, do czasu przyjęcia nowego regulaminu w unijnym ugrupowaniu.

Prace nad nowym regulaminem i głosowanie w sprawie jego przyjęcia odbyły się z pominięciem europosłów z Węgier. To ostatecznie rozwścieczyło lidera Fideszu, Viktora Orbana, który dotychczas szukał rozwiązania dla trwającego konfliktu.

Zawirowania w EPL przelały czarę goryczy

W nowym regulaminie zawarto możliwość zawieszenie i usunięcie nie tylko jednego europosła, lecz nawet całej partii. To nie spodobało się liderowi Węgier i za pośrednictwem swojego ministra ds. rodzin oraz pełniącej funkcję wiceprzewodniczącej Fideszu poinformowano o odejściu z grupy EPL.

“Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w ich zdolności do reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem numer jeden. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w EPL Fidesz zdecydował się opuścić partię” – napisała na Twitterze, Katalin Novak.

Sam Premier Viktor Orban w liście do przewodniczącego EPL, Manfreda Webera wyraził rozczarowanie oraz zarzucił brak rozeznania w trakcie trwającej epidemii – “Podczas gdy setki tysięcy Europejczyków są hospitalizowane, a nasi lekarze ratują życie, bardzo rozczarowuje fakt, że grupa EPL jest sparaliżowana wewnętrznymi problemami administracyjnymi i próbuje wyciszyć i wyłączyć naszych demokratycznie wybranych europosłów” – czytamy.

Jego zdaniem przyjęcie nowego regulaminu odbyło się na antydemokratycznych zasadach, co spowodowało finalnie decyzję o opuszczeniu struktur europejskiego ugrupowania – “Dlatego kierownictwo Fideszu zdecydowało się natychmiast opuścić grupę EPL. Nasi europosłowie będą nadal mówić w imieniu tych, których reprezentują, naszych wyborców, i bronić najlepszego interesu narodu węgierskiego” – napisał Orban.

Zatwierdzając nowy regulamin, grupa EPL zaktualizowała dotychczasowe przepisy, obowiązujące od października 2013 r. Regulamin został przyjęty kwalifikowaną większością głosów (84,1 proc.). Nowe zasady określają procedury związane z członkostwem w grupie oraz warunki, na jakich mogą mieć miejsce zawieszenia i wyłączenia z niej. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać.

wnp.pl

POLECAMY