REKLAMA

Młode firmy otrzymają rekompensatę za zamknięcie działalności

REKLAMA

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw poinformował dzisiaj, że młode firmy otrzymają rekompensaty za ograniczenie lub zamknięcie działalności. Wcześniejsze przepisy mocno komplikowały sytuację przedsiębiorcom w rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym.

W niedzielę biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw poinformowało o odniesionych rezultatach negocjacji z rządem Mateusza Morawieckiego w związku z najświeższym rozporządzeniem Rady Ministrów z 26. lutego (Dz.U 2021 r. poz.371).

Nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom na porównanie spadku przychodów do września 2020 roku, czyli do ostatniego miesiąca przed wprowadzaniem ostrzejszych restrykcji gospodarczych w związku z epidemią koronawirusa.

Młode przedsiębiorstwa otrzymają rekompensatę

Rzecznik MŚP wyjaśnia, że młode firmy uzyskają świadczenia finansowe za ograniczenie przez rząd działalności – „Dzięki nowemu rozwiązaniu także młode firmy będą mogły otrzymać rekompensatę za ograniczenia, bądź zamknięcie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, o co walczył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców”.

Formalnie poprzednie rozporządzenie dawało możliwość pozyskiwania rekompensaty, lecz jak napisano w oświadczeniu – „było w tym względzie dalece niedoskonałe”.

„Zostało ono skonstruowane tak, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące, w którym zakazano im działalności. Większość przedsiębiorców nie było więc w stanie wykazać 40 proc. spadku przychodów” – wyjaśnił, cytowany w informacji, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Nowe rozporządzenie, jak zaznaczono, daje możliwość porównania obecnych przychodów do września 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca, gdy obowiązywały niewielkie obostrzenia epidemiczne. Podkreślono również, że we wnioskach będzie uwzglądniany styczeń i luty bieżącego roku.

„Dzięki temu wiele firm, które powstały dopiero w 2020 r. może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników” – wskazano.

Jak działa rządowy mechanizm?

W najnowszym rozporządzeniu przewidziano wypłatę świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników, kiedy przychód z prowadzonej działalności był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19, co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Takie dofinansowanie będzie udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy i będzie przysługiwało na trzy miesiące.

Następnym dostępnym dla przedsiębiorców narzędziem będzie wypłata postojowego lub ponownego świadczenia postojowego w przypadku, jeśli firma na miesiąc przed złożeniem wniosku miała spadek przychodów co najmniej o 40 proc. Dodatkowo mikro i małym firmom umożliwiono ubieganie się o dotację na pokrycie bieżących kosztów.

Zagwarantowano również zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, jeżeli firma była zgłoszona jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r.

forsal.pl

REKLAMA

Komentarze