Byli politycy PiS założyli nową partię. “Przyszłość 5.0”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala plenarna Sejmu.

fot. Piotr VaGla Waglowski/commons.wikimedia.com/CC Public Domain / fot. Piotr VaGla Waglowski/commons.wikimedia.com/CC Public Domain

Do ewidencji partii politycznych została wpisana nowa partia polityczna – Przyszłość 5.0. Za tajemniczą nazwą kryje się środowisko, które współtworzą byli politycy PiS i Ruchu Odbudowy Polski.

  • Przyszłość 5.0 to nowa inicjatywa, której celem jest budowanie wspólnoty, równowagi i profesjonalizmu w życiu publicznym – informują inicjatorzy partii.
  • Najpierw powstał Instytut Jana Olszewskiego. Potem jego inicjatorzy stworzyli Stowarzyszenie Przyszłość 5.0. Następnie osoby związane ze Stowarzyszeniem założyły partię pod tą samą nazwą.
  • Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego partii Przyszłość 5.0 został Krzysztof Kalinowski, a skarbnikiem Arkadiusz Głuszczuk.
  • Zobacz także: [WIDEO] Przykleiła się do drzwi Kancelarii Sejmu. Protest ekologiczny

Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego partii Przyszłość 5.0 został Krzysztof Kalinowski, a skarbnikiem Arkadiusz Głuszczuk. Formalnie historia partii zaczyna się na początku tego roku, jednak jej genezy należy się doszukiwać już w czerwcu 2019 roku. Wówczas m.in. byli politycy PiS i ROP założyli Instytut Jana Olszewskiego.

Prezesem Instytutu został Wojciech Sadren, były sekretarz Ruchu Odbudowy Polski. W 2018 roku jego firma – Biuro Audytorskie Sadren – została wybrana przez TVP na audytora do przeprowadzenia kontroli prawidłowości pomiaru telemetrycznego w firmie AGB Nielsen Media Research. Jak informowały wówczas media, siedziba przedsiębiorstwa mieści się przy ul. Srebrnej w Warszawie – w budynku należącym do znanej spółki powiązanej z PiS. W zarządzie Instytutu Olszewskiego znaleźli się także byli politycy PiS.

Wśród nich jest Dawid Jackiewicz, minister skarbu w rządzie Beaty Szydło. Innym politykiem dawniej związanym z PiS, który znalazł się w zarządzie jest były poseł z Bydgoszczy Tomasz Markowski. Natomiast w radzie Instytutu panuje większy pluralizm – należą do niej m.in. obecni posłowie PiS Bartosz Kownacki i Zbigniew Girzyński oraz poseł KO Paweł Poncyljusz.

Najpierw stowarzyszenie, potem partia

Rok później osoby związane z Instytutem Olszewskiego założyły stowarzyszenie pod nazwą… Przyszłość 5.0. W jego zarządzie znów pojawiają się nazwiska Sadrena, Markowskiego i Jackiewicza. Następnie osoby związane ze stowarzyszeniem założyły partię pod tą samą nazwą.

– Przyszłość 5.0 to nowa inicjatywa, której celem jest budowanie wspólnoty, równowagi i profesjonalizmu w życiu publicznym – informują inicjatorzy partii. – Nasi koledzy powołali do życia stowarzyszenie będące think-tankiem o tej samej nazwie. My postanowiliśmy pójść krok dalej i będziemy namawiać ich do praktycznej realizacji postulatów wypracowanych w stowarzyszeniu już na niwie czysto politycznej – stwierdzili.

msn.com, bydgoszcz24.pl, press.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY