Niemcy zmienią prawo aborcyjne? Konstytucjonalista chwali wyrok polskiego TK

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

– Odrzucenie przez polski Trybunał Konstytucyjny dopuszczalności przerywania ciąży ze względu na przesłanki embriopatologiczne jest słuszną decyzją, która wynika z konstytucyjnych gwarancji godności każdego człowieka – ocenił niemiecki konstytucjonalista prof. Christian Hillgruber na łamach dziennika “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jednocześnie stwierdził, że niemieckie prawo w tym zakresie wymaga “pilnej korekty”.

  • Zdaniem niemieckiego konstytucjonalisty prof. Christiana Hillgrubera ostatni wyroku TK ws. aborcji jest “słuszną decyzją, która wynika z konstytucyjnych gwarancji godności każdego człowieka”.
  • Profesor zaznaczył, że w przypadku choroby dziecka “pomóc musi społeczność państwowa, ale nie poprzez to, że umożliwi przerwanie ciąży, ale, jak słusznie zauważył Trybunał Konstytucyjny, poprzez świadczenia pomocowe”.
  • Zobacz także: Austriacka europosłanka naciska Polskę ws. aborcji. Grozi karami finansowymi

– Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego dobitnie przypomina nam o tym, że zgodnie z konstytucją, która przyznaje każdej i każdemu taką samą godność i takie samo prawo do życia, niepełnosprawność danego człowieka – nawet bardzo daleko idąca – nigdy nie może zostać prawnie uznana za powód do tego, by przed narodzeniem położyć kres jego życiu – podkreślił konstytucjonalista.

Prof. Hillgruber zwrócił też uwagę na to, że polski TK wskazał, iż państwo powinno udzielić szczególnego wsparcia matkom dzieci z ciężkimi i nieodwracalnymi niepełnosprawnościami. Jednocześnie podkreślił, że “życie żadnego człowieka nie może być przekreślone tylko na podstawie jego kondycji życiowej, choćby była ona związana ze skrajnymi deficytami”.

Zdaniem prawnika o ile w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia matki kobieta “musi zostać zwolniona z zasadniczego obowiązku donoszenia ciąży”, o tyle czym innym jest sytuacja choroby dziecka. – W tym wypadku pomóc musi społeczność państwowa, ale nie poprzez to, że umożliwi przerwanie ciąży, ale, jak słusznie zauważył Trybunał Konstytucyjny, poprzez świadczenia pomocowe, które pomniejszą obciążenia rodziców, związane z opieką i wychowywaniem upośledzonego dziecka, do poziomu, który są w stanie znieść – podkreślił.

– Życie żadnego człowieka nie może być przekreślone tylko na podstawie jego kondycji życiowej, choćby była ona związana ze skrajnymi deficytami. Dlatego obecna praktyka w Niemczech, zmierzająca do przykrywania przesłanki embriopatologicznej przesłanką medyczną, wymaga pilnej korekty – stwierdził.

interia.pl, dw.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY