REKLAMA

Szwecja: Imigranci z oficjalnym pierwszeństwem szczepień przeciw COVID-19

REKLAMA

Jak zadecydowała szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego, imigranci będą mieć pierwszeństwo w dostępie do szczepionek przeciwko COVID-19 przed samymi Szwedami.

Imigranci w Szwecji mogą liczyć na pierwszeństwo w dostępie do szczepionki przeciwko COVID-19. Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego stwierdziła oficjalnie w raporcie zatytułowanym: „Krajowy plan szczepień przeciwko COVID-19”, że osoby żyjące w „trudnych sytuacjach społecznych” powinny być traktowane priorytetowo. Takie „trudne warunki” przypisywane są, rzecz jasna, imigrantom z Afryki i Azji. Władze wskazują, iż należy zaszczepić ich poza kolejnością, „nawet, jeśli brakuje szczepionek”.

Co ciekawe, imigranci zostali również określeni jako osoby, które „z różnych powodów mogą mieć trudności z przestrzeganiem zaleceń”, co zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa. Raport zrównuje ludzi, którzy żyją w tak zwanych „sytuacjach wrażliwych społecznie” z osobami cierpiącymi na „demencję i upośledzenie funkcji poznawczych lub umysłowych”. Innymi słowy, imigranci zostali postawieni na równi z osobami upośledzonymi umysłowo, które powinny dostać szczepionkę poza kolejnością.

Decyzja Agencji wywołała spore zamieszanie wśród mieszkańców. Podnoszony jest fakt, iż pracujący i płacący podatki Szwed będzie musiał ustąpić miejsca w kolejce każdemu imigrantowi. Imigrant bowiem, żyjący z oferowanej przez państwo pomocy socjalnej, będzie posiadał niższy status ekonomiczny, niż Szwed – wskazują media.

Władze zalecają, aby mieszkańcy „wrażliwych dzielnic” byli zawsze traktowani priorytetowo przez władze regionalne. „Najlepiej załatwić sprawę na szczeblu regionalnym” – poinformowała Agencja. Co ciekawe, dzięki decyzjom władz „na szczeblu regionalnym” właśnie, w regionie Sztokholmu imigrancka mniejszość będzie miała pierwszeństwo szczepień również przed starszymi osobami.

Obywatele w podeszłym wieku, korzystający z opieki domów spokojnej starości, będą musieli poczekać na otrzymanie szczepionki, aż zaszczepią się imigranci z regionu. Oznacza to, że miejsce, w którym mieszkasz, znaczy więcej niż wiek i jest priorytetem Regionu Sztokholmskiego – podsumowuje z oburzeniem Samnytt.

Samnytt.se

REKLAMA

Komentarze