Stopa bezrobocia w Polsce rośnie. Bank Pekao przekonuje: “Obostrzenia nie przyniosły negatywnych skutków na rynku pracy!”

Dodano   0  
  Loading
Banknoty - polski złoty.

/ Fot. pixabay

Najnowsze dane GUS podają, iż stopa bezrobocia w styczniu w Polsce wzrosła do 6,5%. Pekao ocenia, iż obostrzenia nie wpłynęły negatywnie na rynek pracy.

  • Bezrobocie w Polsce rośnie, a rządowe obostrzenia uderzają praktycznie we wszystkie sektory gospodarki.
  • Tymczasem, m.in. Analiza Pekao przekonuje, iż restrykcje wprowadzone przez rządzących nie odbiły się negatywnie na rynku pracy.
  • Twierdzenie to obalają Internauci, wskazując, iż wielu upadających przedsiębiorców nie może ogłosić bankructwa, gdyż wówczas nie uzyska żadnej pomocy od państwa.
  • Przeczytaj również:

Bezrobocie w Polsce wzrosło zgodnie z przewidywaniami ekonomistów. W styczniu GUS odnotował 6,5-procentowy poziom – dla porównania, w grudniu stopa bezrobocia wynosiła 6,2%, zaś w listopadzie – 6,1%. Zdaniem ekonomistów, obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost jest “zgodny ze wzorcem sezonowym obserwowanym w ubiegłych latach”.

“W porównaniu do ostatnich miesięcy, kiedy to właściwie pozostawała na tym samym poziomie, jest to wyraźne wybicie w górę. Jeśli jednak spojrzeć na różnice między grudniem i styczniem w poprzednich latach, to ten wzrost jest “normalny”. A uwzględniając warunki pandemiczne, można nawet powiedzieć, że relatywnie mały” – oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Jednak stopa bezrobocia rejestrowanego zbliżyła do poziomu notowanego po raz ostatni na początku 2018 roku – zauważa portal money.pl. “Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec stycznia wyniosła 1 mln 90,4 tys., czyli o 43,9 tys. więcej niż w grudniu oraz o 168,2 tys. więcej niż w styczniu rok temu” – czytamy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła z kolei 115,1 tysięcy, czyli o 9,2% więcej, niż przed miesiącem.

“Miesięczny przyrost bezrobotnych niższy niż w ostatnich latach. Utrzymujące się obostrzenia nie przyniosły z początkiem roku poważniejszych negatywnych skutków dla rynku pracy” – ocenia optymistycznie Analiza Pekao. “Odporność rynku pracy na skutki pandemii koronawirusa potwierdza także stopa bezrobocia wg BAEL, która dalej utrzymuje się na niskich poziomach – w 4Q20 obniżyła się do 3,1% z 3,3% w poprzednim kwartale” – zachwala na Twitterze.

Komentujący sytuację Internauci zauważają jednak, iż dane uwzględniające jedynie liczbę zarejestrowanych bezrobotnych nie ukazują odpowiednio skali dramatu przedsiębiorców i sytuacji na rynku pracy. Wielu Polaków bowiem wciąż prowadzi biznesy, mimo, iż te stały się nieopłacalne przez rządowe obostrzenia. “Gdyby warunkiem otrzymania tarczy nie było utrzymanie miejsc pracy to bezrobocie byłoby o wiele wyższe. Sztucznie trzymane statystyki” – stwierdzają Internauci.

“Za rok, najwyżej dwa bezrobocie będzie 30 %” – prognozują ze smutkiem. “Kraj rozkradziony, zadłużony a ceny i inflacja jaka była za komuny” – piszą. “Co tu komentować? Wszystko zaczyna się walić w kraju. Coraz więcej bezrobotnych to więcej wkurzonych ludzi” – stwierdzają w komentarzach.

Money.pl, Twitter

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY