Pasta wodorowa zamiast benzyny? Trwają badania

Dodano   0  
  Loading

Niemieccy naukowcy prowadzą badania nad specjalną pastą wodorową. Mogłaby ona zastąpić inne paliwa w pojazdach. Miałaby być ona łatwiejsza w użytkowaniu niż benzyna czy energia elektryczna.

  • Pasta wodorowa to innowacyjny pomysł niemieckich naukowców.
  • Mogłaby zastąpić inne paliwa w samochodach czy dronach.
  • Jest ona przechowywana w pojeździe w formie specjalnego wkładu, a gdy paliwo się skończy, użytkownik pojazdu musi tylko wymienić stary wkład na nowy – i napełnić zbiornik wodą.
  • Zobacz także: Orlen chce wykorzystywać 5G w przemyśle i na stacjach paliw

Zespół z Instytutu Fraunhofera Produkcji Technologii i Zaawansowanych Materiałów IFAM w Niemczech opracował nowy sposób wykorzystania wodoru. To pasta wodorowa. Jest ona przechowywana w pojeździe w formie specjalnego wkładu, a gdy paliwo się skończy, użytkownik pojazdu musi tylko wymienić stary wkład na nowy – i napełnić zbiornik wodą.

Dr Marcus Vogt z zespołu pracującego nad “Powerpaste”, jak została nazwana pasta wodorowa wyjaśnia, że substancja ta przechowuje wodór za pomocą specjalnej formuły chemicznej, w pokojowej temperaturze, a potem uwalnia go pod wpływem ciśnienia na żądanie. Pasta znosi również wysokie temperatury, a więc kierowcy nie musieliby martwić się o pozostawienie pojazdu na słońcu.

Dr Vogt przekonuje, że pasta ma “ogromną gęstość energii”. W porównaniu do baterii jest to dziesięć razy więcej. Zasięgi oferowane pojazdom przez silnik napędzany pastą jest porównywalny – a może i większy – niż w przypadku baku z benzyną.

Naukowcy przewidują, że nowe paliwo będzie można wykorzystać nie tylko w samochodach, ale np. dronach. Teraz Instytut buduje pilotażową fabrykę pasty w niemieckim mieście Braunschweig. Ma się ona otworzyć w 2021 r. i wytwarzać ok. 4 tony POWERPASTE rocznie.

businessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY