REKLAMA

CPK wybudują nam Koreańczycy? W piątek nastąpi podpisanie umowy

REKLAMA

Portal „money.pl” informuje dzisiaj, że w najbliższy piątek ma dojść do podpisania umowy pomiędzy Polską, a Koreą Południową w sprawie budowy CPK. Według nieoficjalnych informacji stosowną umowę z lotniskiem w Incheon podpisano już kilka tygodni temu. Teraz ma zostać ogłoszona współpraca między rządami obu krajów. Korea Południowa ma również zaangażować kilka milionów euro w budowie polskiego lotniska.

  • Zarząd CPK podpisze oficjalną umowę z lotniskiem w Incheon
  • Premierzy Polski i Korei Południowej zawiążą strategiczną współpracę w budowie lotniska
  • Koreańczycy oprócz ekspertów, sfinansują również samą budowę
  • Zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczął proces wykupowania działek
  • Zobacz także: Orlen chce wykorzystywać 5G w przemyśle i na stacjach paliw

Według informacji przekazywanych przez portal „money.pl” od kilku tygodni toczą się zaawansowane prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym. Już w grudniu miała zostać podpisana umowa z południowokoreańskim lotniskiem Incheon, który zaangażował swoich ekspertów do budowy polskiego lotniska.

Z kolei w piątek ma zostać oficjalnie potwierdzona współpraca pomiędzy polskim rządem, a koreańskimi władzami – „To będzie oficjalna inauguracja współpracy między CPK i Incheonem, ale także między polskim rządem a rządem koreańskim. Podpisane zostaną dwa dokumenty: oficjalnie już umowa o doradztwo strategiczne, ale jednocześnie tzw. „porozumienie o wzajemnej współpracy”. To dokument określający ramy rządowego wsparcia dla budowy lotniska” – wyjawia anonimowe źródło.

Partnerstwo Polski i Korei Południowej

Zgodnie z medialnymi doniesieniami w piątkowej uroczystości podpisania umowy między zarządem CPK, a Incheon International Aiport mają wziąć udział premierzy obu stron oraz inni wysocy urzędnicy państwowi.

„W imprezie udział weźmie premier Korei Południowej Chung Sye-kyun, a także tamtejszy minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum oraz nowy prezes lotniska Incheon Kyung Wook Kim. To pokazuje, jaka jest ranga tego wydarzenia” – podaje „money.pl”.

Ze względu na koronawirusa, koreańskie władze nie przylecą do Polski, natomiast wszystko odbyć ma się zdalnie w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych. Po naszej stronie obecność potwierdził już Marcin Horała, odpowiedzialny w rządzie za CPK oraz prezes portu Mikołaj Wild.

Nie do końca wiadomo, czy na uroczystości pojawi się premier Mateusz Morawiecki, który w tym dniu będzie musiał się również stawić na obradach Rady Europejskiej.

Zaangażowanie rządów daje do zrozumienia, że Korea Południowa zamierza wyłożyć znacznie więcej niż 3,5 miliona euro na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdaniem portalu „money.pl” najprawdopodobniej chodzi o bezpośrednie zaangażowanie w budowie gigaportu, który będzie stanowić idealną bazę połączeń z lotniskiem w Incheon.

Jak powstaje CPK w Baranowie?

W tej chwili CPK szykuje się do wykupu gruntów pod inwestycję. Inwentaryzowane są działki w obrębie tzw. piaskownicy, czyli terenu, na którym powstać ma lotnisko. Trwają też rozmowy społeczne z mieszkańcami.

Koszt budowy CPK szacowany jest na 25-30 mld zł, ale to jedynie część inwestycyjnego planu. W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego powstać mają nowe drogi ekspresowe, ale przede wszystkim linie kolejowe, w tym koleje dużych prędkości. Samo uruchomienie lotniska zaplanowano do 2030 roku. Docelowo port obsługiwać ma nawet 100 mln pasażerów rocznie.

money.pl

REKLAMA

Komentarze