Będzie więcej swobody dla edukacji domowej? Sejm rozpatruje projekt

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
dziecko, edukacja

/ fot. pixabay

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – prawo oświatowe zajęła się projektem zmian odnośnie edukacji domowej. W 2017 roku negatywnie oceniane przez środowisko zmiany wprowadziła ówczesna minister edukacji Anna Zalewska. Teraz próbuje to odkręcać część posłów PiS.

  • W 2017 roku ówczesna minister edukacji Anna Zalewska wprowadziła rozwiązania, które zdaniem osób zaangażowanych w edukację domową, prowadziły do jej destrukcji.
  • Teraz próbują to odkręcać jej partyjni koledzy z PiS. W Sejmie jest procedowany projekt ustawy w tej sprawie.
  • Nowelizację popiera Prezydent RP Andrzej Duda.
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zwiększenie subwencji na edukację domową.
  • Zobacz także: Orlen chce wykorzystywać 5G w przemyśle i na stacjach paliw

W 2017 roku politycy różnych środowisk, m.in. Kukiz’15 czy Prawicy Rzeczypospolitej alarmowali: “destrukcja edukacji domowej trwa w najlepsze”. – Wracamy do sytuacji, w której to minister, w której to kuratorzy będą decydowali za rodziców o tym, jak się mają uczyć ich dzieci. Wracamy do takiej PRL-owskiej sytuacji, w której wybiera się rodzicom formę decydowania o edukacji własnych dzieci – mówił podczas jednej z konferencji prasowych na temat edukacji domowej prezes UPR dr Bartosz Józwiak.

W obecnej kadencji Sejmu inicjatywa zawrócenia negatywnych zmian wyszła z tego samego obozu, z którego kilka lat wcześniej przypuszczono atak na edukację domową. Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy wprowadzający ważne zmiany z punktu widzenia edukacji domowej. Nowelizacja zakłada m.in. zniesienie rejonizacji (konieczności zapisania dziecka do szkoły w województwie zamieszkania) i wymogu uzyskania opinii rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym samym województwie, w którym mieszka, zmuszał rodziców do kierowania się przy wyborze szkoły jej adresem, a nie warunkami i formami wsparcia, jakie oferowała placówka. Z kolei konieczność uzyskania opinii w jedynej, przypisanej ze względu na rejon, poradni psychologiczno-pedagogicznej (PPP) wiązała się nieraz, jak twierdzili rodzice, z koniecznością długiego oczekiwania i stawiania czoła popularnym negatywnym stereotypom wobec edukacji domowej.

Zmiany wejdą w życie od 1 lipca?

Proponowane zmiany mają wejść w życie 01 lipca 2021 roku o ile zostaną przegłosowane przez Sejm, Senat i podpisane przez Prezydenta. W trakcie kampanii wyborczej poparcie dla tej inicjatywy deklarował również prezydent Andrzej Duda. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział zwiększenie subwencji dla edukacji domowej.

Dobre wieści z Sejmu! Przed chwilą(16.02.2021 16:20) zakończyło się posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia…

Opublikowany przez Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie Wtorek, 16 lutego 2021

gazetaprawna.pl, tvp.info, prawicarzeczypospolitej.org

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY