Ksiądz Zollner zadowolony po dwóch latach od szczytu ws. pedofilii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ksiądz Hans Zollner zauważył, że w Kościele Katolickim wzrosła świadomość o nadużyciach seksualnych na nieletnich. Według jezuity, papieski szczyt sprzed dwóch lat w tej sprawie przynosi dobre owoce. W tym czasie Papież Franciszek ustanowił specjalną komisję ds. Ochrony Nieletnich oraz wydał motum proporio pokazujące biskupom jak należy walczyć z pedofilią wśród księży.

Dokładnie dwa lata temu tj. 21. lutego 2019 roku odbył się w Watykanie szczyt w sprawie nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich w Kościele Katolickim. Tuż po nim Papież Franciszek wydał motum proporio “Vos estis lux mundi”, regulujące przepisy wskazujące biskupom sposób działania w walce z pedofilią wśród księży.

Ksiądz podsumowuje dwa lata po szczycie ws. pedofilii

Członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich podsumował dwuletni okres od watykańskiego szczytu ws. pedofilii w Kościele Katolickim. Zdaniem niemieckiego jezuity, ówczesne reformy w zarządzaniu przestępstwami seksualnymi przyniosły Kościołowi dobre owoce.

“Spotkanie to przynosi owoce zarówno widzialne, jak i niewidzialne. Widzialne bo konkretne konsekwencje dla kościelnego prawodawstwa. Papież promulgował motu proprio Vos estis lux mundi, nowe prawo, które precyzuje na przykład procedury względem biskupów, prowincjałów czy generałów zgromadzeń zakonnych, którzy nie wypełniają tego, co im nakazuje prawo kanoniczne, czyli kiedy dopuszczają się zaniedbań czy tuszowania przypadków nadużyć. To jeden z najważniejszy owoców” – powiedział ks. Hans Zollner.

“Owoce niewidzialne dojrzały natomiast w sercach ludzi. Uczestnikami tego światowego spotkania byli przewodniczący episkopatów oraz przedstawiciele przełożonych zakonnych” – dodał.

Ksiądz przypomniał również o reformie przeprowadzonej przez papieża Franciszka w grudniu 2019 roku. Wprowadził on wówczas kary za szerzenie pornografii dziecięcej, podnosząc próg wieku do lat 18 oraz zniósł przestrzeganie przez księży tajemnicy papieskiej w przypadku nadużyć seksualnych.

Przyznał także, że wielu biskupów i przełożonych zakonnych wyjeżdżało ze szczytu w poczuciu przeprowadzenia misji nawrócenia i zwalczenia pedofilii w swoich diecezjach – “Wielu z nich odjeżdżało z Rzymu z przemienionym sercem. Publicznie to przyznawali. Wysłuchali bowiem świadectw ofiar i zrozumieli, że zapobieganie nadużyciom nie może być tematem marginalnym, ale jest integralną częścią misji Kościoła. Pod tym względem jestem głęboko przekonany, że to nawrócenie serca wyda owoce, które przełożą się na konkretne działania” – podkreślił ksiądz Zollner.

vaticannews.va

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY