REKLAMA

Będą nowe podatki? Rząd szuka osób na stanowisko ws. „nowoprojektowanych danin”

REKLAMA

Ministerstwo finansów opublikowało w internecie ogłoszenie, że poszukuje eksperta do pracy w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych. Miałby on m.i.n. przygotowywać „koncepcje rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin” i opracowywać projekty przepisów prawnych obejmujących nowe daniny.

  • Ministerstwo finansów poszukuje osoby na stanowisko związane z przygotowywaniem „koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin”.
  • Osoba chcąca aplikować na poszukiwane przez ministerstwo stanowisko powinna skończyć prawo, mieć trzy letnie doświadczenie w obszarze podatków, znać przepisy krajowego prawa podatkowego i dobrze posługiwać się językiem angielskim.
  • Ministerstwo twierdzi, że rekrutacja nie ma związku z planami jakichkolwiek nowych podatków. – Resort finansów otrzymuje dziesiątki interpelacji poselskich czy zapytań dotyczących zmian w podatkach. Każdy z tych pomysłów jest analizowany przez pracowników – wyjaśniła rzecznik resortu.
  • Zobacz także: Chcą zakazać poruszania się samochodem po Berlinie. Maksymalnie 12 podróży w roku

To nie pierwszy raz, gdy ministerstwo umieszcza w internecie ogłoszenie o pracę. Tym razem dotyczy „nowoprojektowanych danin”. – Sięgając do marketingu i reklamy, można nieco ironicznie stwierdzić, że w związku z planami wprowadzenia nowych podatków Ministerstwo Finansów szuka „dyrektora kreatywnego”, którego zadaniem będzie „wprowadzanie na rynek nowych produktów podatkowych” – skomentował Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

– Brakuje jedynie wewnętrznego konkursu na wynalezienie nowego źródła podatku, bo dotychczasowe rozwiązania powoli nie wystarczają do pokrycia wydatków budżetowych – stwierdził Gniezdzia. – Nowy obszar wskazuje na potrzebę opracowywania nowych obciążeń podatkowych, a to skłania do wniosku że intencją MF jest rozwój działalności w tym zakresie – oceniła z kolei Anna Misiak, doradca podatkowy, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatków. – Aby pobudzić aktywność gospodarczą i społeczną najlepszy byłby kierunek, gdzie podatki nie utrudniają życia podatników, a już na pewno nie są tworzone nowe daniny – stwierdziła.

Osoba chcąca aplikować na poszukiwane przez ministerstwo stanowisko powinna skończyć prawo, mieć trzy letnie doświadczenie w obszarze podatków, znać przepisy krajowego prawa podatkowego i dobrze posługiwać się językiem angielskim.

„Daleko idąca nadinterpretacja”

Tymczasem po tym jak sprawą zainteresowały się media, ministerstwo finansów zdementowało, jakoby rekrutacja miała mieć związek z planami wprowadzania nowych podatków. – Odczytywanie w ten sposób ogłoszeń rekrutacyjnych publikowanych przez resort finansów, to daleko idąca nadinterpretacja – stwierdziła Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministra finansów..

– Chodzi wyłącznie o uzupełnienie brakującego etatu. Resort finansów otrzymuje dziesiątki interpelacji poselskich czy zapytań dotyczących zmian w podatkach. Każdy z tych pomysłów jest analizowany przez pracowników pod kątem m.in. skutków dla finansów publicznych – między innymi to mieścić się będzie w zadaniach nowozatrudnionej osoby. Proszę zauważyć, że pracownicy MF pracują nad wieloma rozwiązaniami podatkowymi jak np. estoński CIT, który przynosi firmom oszczędności i zachęca do inwestycji – wyjaśniła.

businessinsider.com.pl

REKLAMA

Komentarze