– Oto paradoks lewicowej agendy klimatycznej: Im mniej używamy paliw kopalnych, tym bardziej ich potrzebujemy – zauważa “The Wall Street Journal” (WSJ). Problemy elektrowni wiatrowych i słonecznych spowodowane atakiem zimy m.in. w amerykańskim Teksasie czy w Niemczech. Węgiel i energia jądrowa są najbardziej niezawodnymi źródłami energii – zaznacza “WSJ”.
- Problemy elektrowni wiatrowych i słonecznych spowodowane atakiem zimy m.in. w amerykańskim Teksasie czy w Niemczech.
- W Teksasie wezwanie do oszczędzania energii, aby uniknąć przerw w dostawie prądu.
- Udział węgla w energii elektrycznej w Teksasie spadł o ponad połowę w ciągu dekady – do 18%.
- Marznący Niemcy, trzęsący się w swoich lederhosen są zdesperowani, aby uzyskać energię z węgla, aby ogrzać swój wurst i sauerkraut – zwraca uwagę dziennikarz Sky News Rowan Dean.
- Zobacz także: Urzędnicy zarobili fortunę na tworzeniu pytań do testów na prawo jazdy
Sieć energetyczna staje się mniej niezawodna ze względu na rosnącą zależność od wiatru i energii słonecznej, które nie mogą zapewnić zasilania 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – ocenia “WSJ”. Gazeta zwraca uwagę, że choć w Teksasie nie można narzekać na brak ropy i gazu, to Electric Reliability Council of Texas, która nadzoruje stanowy rynek hurtowy energii, musiała wezwać mieszkańców w ten weekend do oszczędzania energii, aby uniknąć przerw w dostawie prądu. Węgiel i energia jądrowa są najbardziej niezawodnymi źródłami energii – zauważa “WSJ”. Jednak konkurencja ze strony silnie dotowanej energetyki wiatrowej i taniego gazu ziemnego, w połączeniu z zaostrzonymi przepisami dotyczącymi emisji, sprawiła, że udział węgla w energii elektrycznej w Teksasie spadł o ponad połowę w ciągu dekady – do 18%.
Mrozy zatrzymały wiatraki w Teksasie. Południe pogrążone w ciemnościach. Efekt doktrynalnej polityki klimatycznej wycinającej caly wegiel i gaz. "Paradoks Zielonej Energii – im mniej zużywamy paliw kopalnych tym bardziej będziemy od nich zależnieni". https://t.co/OCtc83ptA8
— Tomasz Wróblewski (@tomaawroblewski) February 16, 2021
Podobny problem jest u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy marzną przez zimę z powodu “milionów paneli słonecznych pokrytych śniegiem” i unieruchomionych wiatraków – zwraca uwagę dziennikarz Sky News Rowan Dean. – Marznący Niemcy, trzęsący się w swoich lederhosen są zdesperowani, aby uzyskać energię z węgla, aby ogrzać swój wurst i sauerkraut – podkreśla.
wsj.com, msn.com