REKLAMA

Kłamstwa francuskiego radia. Reaguje polski MSZ i Ordo Iuris

REKLAMA

Francuskie radio publiczne France Culture opublikowało materiał, w którym pojawiły się znaczące manipulacje. Zarzuciło ono Polsce, że „stawia historyków przed sądem”. Ponadto opanowane w 1939 roku przez niemieckich nazistów Wolne Miasto Gdańsk podpisano „Gdańsk, Polska”. Jest reakcja polskiego MSZ i Instytutu Ordo Iuris.

  • Francuskie radio publiczne France Culture w artykule poświęconym II wojnie światowej zawarło manipulacje pod adresem Polski.
  • Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
  • Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie – poinformował z kolei wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.
  • Zobacz także: Erdogan zarzuca Amerykanom wspieranie kurdyjskich terrorystów

– Polska chciałaby zakazać jakichkolwiek wzmianek o swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Prawo miałoby karać tych, którzy używają określenia „polskie obozy śmierci”. Sprzeciwianie się państwu prowadzi przed oblicze sądu – twierdzi France Culture. W rzeczywistości, o ile istniały francuskie obozy koncentracyjne, zarządzane przez kolaboracyjny rząd z siedzibą w Vichy, to nie było podobnych obozów zarządzanych przez Polskę. Na stwierdzenia francuskiego radia zareagował już polski MSZ. Swoje działania zapowiedział też Instytut Ordo Iuris.

– Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

– Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o „odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy” zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: „Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 r.”. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie – poinformował z kolei wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych. – Kłamstwo historyczne rozmywające odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy musi spotkać się ze stanowczą reakcją. Skierujemy pozew wnosząc nie tylko o publiczne przeprosiny, ale o zadośćuczynienie na rzecz organizacji kultywujących pamięć o Holokauście i zbrodniach II wojny – zapowiedział.

Twierdzenia francuskiego radia nawiązują do wygranego pozwu Filomeny Leszczyńskiej, bratanicy jednej z osób oczernionych w książce „Dalej jest noc” Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Był to pozew cywilny, nie był wytaczany przez państwo polskie.

nczas.com, twitter

REKLAMA

Komentarze