REKLAMA

Lubelszczyzna: Zaszczepiono pensjonariuszy domu seniora. 9 zgonów

REKLAMA

Po tym jak w styczniu zaszczepiono 37 pensjonariuszy domu seniora „A w sercu maj” z Woli Czołnowskiej w powiecie puławskim na Lubelszczyźnie, wybuchła tam fala zakażeń koronawirusem. Zmarło 9 osób, większość pensjonariuszy i pracowników ośrodka jest aktualnie chora.

  • 19 stycznia zaszczepiono 37 pensjonariuszy domu seniora „A w sercu maj” z Woli Czołnowskiej w powiecie puławskim na Lubelszczyźnie.
  • Pierwsze zgony odnotowano we wtorek i środę, 2 i 3 lutego.
  • Obecnie zakażonych jest większość pensjonariuszy i pracowników ośrodka. Hospitalizowani w szpitalu w Puławach są w stanie ciężkim.
  • Do tej chwili zmarło 9 osób.
  • Zobacz także: Turcja: Chciał otruć szefa śliną z koronawirusem. Poszukuje go policja

Pierwsze zgony odnotowano we wtorek i środę, 2 i 3 lutego. Nie przeprowadzono testów na obecność koronawirusa, więc nie wiązano ich wówczas jeszcze z tym, że w styczniu zaszczepiono pensjonariuszy. 5 lutego zdecydowano się na przetestowanie pensjonariuszy i personelu. Było to związane ze znacznym pogorszeniem się stanu zdrowia części osób.

Jeszcze tego samego dnia połowa z przebadanych otrzymała dodatnie wyniki. W nocy 11 z nich przetransportowano do szpitala specjalistycznego w Puławach. Kolejnego dnia, w sobotę 6 lutego puławski sanepid uznał ośrodek z Woli Czołnowskiej za ognisko koronawirusa. Kolejne przeprowadzone testy dały jeszcze więcej dodatnich wyników.

Liczba zakażeń rośnie. Stan ciężki

Obecnie liczba zakażonych obejmuje już większość pensjonariuszy i personelu. Hospitalizowani ciężko przechodzą chorobę. Ich stan nie pozwala na ich wypisanie. Drugą dawkę szczepionki na koronawirusa powinni otrzymać po 9 lutego. W związku z zakażeniami ten termin jednak nie zostanie dotrzymany. – Szczepionki na Covid-19 nie powodują zakażenia tą chorobą – zapewnia Piotr Rybak, dyrektor puławskiego szpitala.

– W wyniku postępowania epidemiologicznego uzyskano informację, że 19 stycznia zaszczepiono 37 pensjonariuszy – potwierdza Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

dziennikwschodni.pl

REKLAMA

Komentarze