REKLAMA

750 chrześcijan zabitych w masakrze w kościele w Etiopii

REKLAMA

Ponad 750 chrześcijan zginęło w masakrze w Etiopii. Źródła szacują, iż w serii ataków na kościoły mogło zginąć nawet 1000 osób.

Aż 750 osób zginęło w masakrze w prawosławnym kościele Maryam Tsiyon w Aksum w Etiopii, gdzie, zgodnie z wierzeniami, przechowywana jest Arka Przymierza. Podczas serii antychrześcijańskich ataków w kraju miało stracić życie nawet 1000 osób. Masakra w Aksum była najbardziej krwawym z nich.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) informuje, iż „masakra była ostatnim z długiej linii śmiercionośnych ataków na niewinnych ludzi, w ramach trwającego konfliktu w regionie Tigray w tym kraju”. Anonimowy świadek tak opisuje wydarzenia w Etiopii: „Słyszałem, że w kościele było 1000 osób. Być może więcej zostało rannych i zmarło później. 750 zginęło na pewno. W Aksum jest Arka Przymierza. Może byli tam ludzie, którzy chronili Arkę. Zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani”.

Inny mężczyzna tak opisywał zdarzenia: „750 ludzi zginęło w Aksum, 154 osoby zginęły w grudniu w Maryam Dengelat. Również w moim domu zginęło 10 osób w Boże Narodzenie z jednej rodziny z jednej wioski” – relacjonował. „Oddziały Erytrei zabiły ponad 32 osoby w Irob, 56 w Zalambassa, 11 w Sebeya. Słyszałem też o 32 osobach, w tym o księżach, którzy zginęli w kościele w Gietelo, Gulemakada. Poza tym, słyszałem, że w innym miejscu zginęło 20 osób”.

Źródła ACN przekonują, iż za masakrami stoi konflikt polityczny, związany z przełożonymi wyborami. „W Etiopii istnieje konflikt polityczny związany z wyborami” – czytamy relacje świadków. „Rząd zakończył kadencję we wrześniu, a wybory miały się odbyć w maju. Zdarzył się koronawirus, a wybory przełożono w sierpniu. To jest problem polityczny i ich celem jest ludność regionu Tigray. To okropna sytuacja”.

Churchinneed.org, Aleteia.com

REKLAMA

Komentarze