Nielegalni imigranci złapani w Łodzi. Chcieli przedostać się do Belgii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

W piątek nielegalni imigranci z Afganistanu zostali złapani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Łodzi. Kierowca pojazdu ciężarowego został zatrzymany do kontroli. Cudzoziemcy chcieli przedostać się do Belgii, aby uzyskać specjalny status pobytowy. Na naczepie tira podróżowały łącznie cztery osoby w tym dwie nieletnie. Zostaną oni odesłani z powrotem do kraju pochodzenia.

  • Straż Graniczna złapała czwórkę imigrantów z Afganistanu
  • Cudzoziemcy podróżowali do Belgii, aby pozyskać kartę pobytu
  • Dwójka nieletnich imigrantów została umieszczona w kętrzyńskim ośrodku, a kolejna dwójka starszych osób w białostockim ośrodku
  • Cała czwórka zostanie odesłana do kraju pochodzenia
  • Zobacz także: Belgia: Jedna trzecia populacji pochodzi ze środowisk migracyjnych

Na autostradzie A2 w kierunku Warszawy jeden z uczestników ruchu drogowego zauważył na pewnym naczepie pojazdu ciężarowego wystającą rękę. Zdarzenie zostało zgłoszone odpowiednim służbom. Następnie kierowca ciężarówki został zatrzymany do kontroli, a funkcjonariusze Straży Granicznej w Łodzi ujęli czwórkę imigrantów podróżującą bezprawnie po terytorium Europy.

“Funkcjonariusze z łódzkiej placówki Straży Granicznej ustalili, że w przestrzeni ładunkowej samochodu znajduje się czterech młodych mężczyzn. Każdy z nich posiadał przy sobie tymczasowy dokument tożsamości azylanta, wydany przez władze Rumunii, co świadczyło o ubieganiu się przez nich o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii” – przekazała rzecznik komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Nielegalni imigranci w podróży do Belgii

Z dalszych informacji przekazanych przez Straż Graniczną wiadomo, że nielegalni imigranci z Afganistanu starali się dotrzeć do Belgii, aby pozyskać na miejscu specjalny statut pobytu – “Cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu, a podróż do Polski w naczepie tira zorganizowali im przemytnicy. Następnie z naszego kraju mieli przedostać się do Belgii, aby na miejscu uzyskać status pobytowy” – poinformowała Dagmara Bielec-Janas.

Cudzoziemcom przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Wśród zatrzymanych były dwie osoby niepełnoletnie – nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych, zatem na czas trwania postępowania został im ustanowiony kurator. Następnie decyzją sądu zostały one skierowane do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

Z kolei dwóch pozostałych Afgańczyków umieszczono w Strzeżonym Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku. Wobec wszystkich wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY