Ekspansja Polaków na Antarktydzie. Powstanie nowa baza polarna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. @Kyrułowicz&Associates

Powstaje projekt nowej polskiej bazy polarnej na Wyspie Króla Jerzego. Ekspansja Polaków na Antarktydzie trwa już od końca XIX. wieku, gdy dotarli tam pierwsi rodacy Henryk Arctowski oraz Bolesław Dobrowolski. Realizacja inwestycji rozpoczną się w połowie bieżącego roku i potrwają do 2024 roku.

Nowa polska baza polarna powstanie na miejscu dotychczasowej, położonej na Wyspie Króla Jerzego. Miejsce to oddalone jest 120 kilometrów od linii brzegowej Antarktydy i 14 tysięcy kilometrów od Warszawy. Na łamach “Gazety Wyborczej” kierownik projektu chwalił się, że będzie to nowoczesny kompleks przeznaczony dla kilkudziesięciu pracowników.

W okresie letnim przebywać tam będzie mogło do 37 osób, natomiast w czasie zimowym o polską bazę dbać będzie 13 pracowników.

Ekspansja Polaków na Antarktydzie

Warto wspomnieć, że pierwszymi Polakami, którzy dotarli do tej niebezpiecznej i mroźnej krainy byli Henryk Arctowski oraz Bolesław Dobrowolski. Pod koniec XIX. wieku brali oni udział w wyprawie na statku “Belgica”. Pierwszy z nich został również patronem Polskiej Stacji Antarktycznej.

Henryk Arctowski po powrocie zajął się badaniami nad zebranymi materiałami. Obejmowały one zagadnienia z zakresu geologii, glacjologii, meteorologii, oceanografii, optyki atmosfery oraz zjawiska zórz polarnych.

W 1907 projektował drugą belgijską wyprawę antarktyczną, ale wyprawa ta nie doszła do skutku. Kolejne ekspedycje wyruszyły na Antarktydę dopiero w 1910, którymi kierowali Roald Amundsen i Robert Scott.

Futurystyczny projekt bazy polarnej

Dla kierownika projektu nowej polskiej bazy polarnej, Huberta Maciejewskiego będzie to projekt życia – “W spektakularnym krajobrazie, w szczególnym przyrodniczo miejscu powstanie świetna architektura. Myślę, że dla wszystkich uczestników projektu nowa stacja antarktyczna jest niezwykłym wyzwaniem. Druga taka okazja pewnie się nie trafi” – powiedział.

Zgodnie z informacjami podanymi przez “Gazetę Wyborczą” przetargi rozpoczną się jeszcze w tym półroczu. Z kolei na przełomie 2021/2022 roku przewiduje się prace nad uzbrojeniem terenu, montaże hal magazynowych, wybudowanie oczyszczalni ścieków, posadowienie fundamentów pod główny budynek i przygotowanie w kraju jego konstrukcji.

Za dwa lata główny budynek ma zostać przetransportowany na Wyspę Króla Jerzego. W trakcie arktycznej zimy rozpoczną się w środku prace wykończeniowe. Na sezon 2023-24 zaplanowano prace rozbiórkowe, porządkowe i zakończenie modernizacji pozostałej infrastruktury. Wszystkie elementy porozbiórkowe zostaną przewiezione do Polski, a najcenniejsze pamiątki zostaną w nowym budynku głównym.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY