TVP będzie miała własny dekoder do telewizji naziemnej?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak informuje branżowy magazyn “Press”, TVP zamierza w przyszłym roku zaprezentować własny dekoder do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Wiąże to się z koniecznością wymiany odbiorników, z powodu wdrażania nowej technologii – DVB-T2.

Według podawanych informacji z danych, które zebrała TVP wynika, że około 60% telewizorów na rynku ma już tuner DVB-T2. Przy zakupie ważne jest skrupulatne sprawdzenie, czy odbiornik posiada dokładnie taką specyfikację, w jakiej polska telewizja naziemna będzie nadawać już w przyszłym roku. Dostępność na rynku nie oznacza, że aż taki odsetek Polaków ma odpowiedni sprzęt w swoich domach. Tutaj pojawia się okazja do TVP, aby zarobić na masowej zmianie odbiorników do telewizji naziemnej, która będzie się dokonywała w najbliższym czasie.

W 2022 roku Polacy, chcący nadal odbierać naziemną telewizję cyfrową staną przed wyborem. Albo kupią nowy telewizor, mający wbudowany tuner DVB-T2, albo zewnętrzny tuner i podłączą go do starego telewizora. Tę drugą opcję wybrało wielu Polaków, gdy kilka lat temu wprowadzano technologię DVB-T i telewizja naziemna zmieniała standard z analogowego na cyfrowy. Na to liczy TVP.

Wprowadzenie DVB-T2 pozwoli na umieszczenie na cyfrowych multipleksach większej ilości kanałów lub/i polepszenia jakości technicznej dotychczasowych. Dekoder od TVP ma mieć jednak dodatkowe funkcje. Według zapowiedzi ma umożliwić dostęp do wszystkich kanałów TVP, biblioteki wideo na żądanie i funkcji multimedialnych. Najprawdopodobniej umożliwi też dostęp do aplikacji HbbTV.

Zobacz także: Powstanie państwowy operator telekomunikacyjny? Rząd przedstawił projekt

Kanałów TVP będzie natomiast coraz więcej. Niedawno wystartowała stacja TVP Dokument. W telewizji naziemnej jest dostępna póki co tylko w ramach testowych multipleksów DVB-T2. Póki co takie testy są prowadzone jedynie w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Choć już na jesieni ubiegłego roku TVP otrzymało pozwolenie na uruchomienie takich nadajników w ponad 40 innych lokalizacjach w całym kraju, to póki co one nie ruszyły. Swoje testy DVB-T2 w kilku największych miastach Polski prowadzi też TVN.

Jeszcze w tym roku TVP uruchomi TVP World (w miejsce Poland In) i TVP Kobieta (start zaplanowany jest na 8 marca). W trakcie mistrzostw Europy w piłce nożnej ponownie nadawać będzie kanał TVP 4K. W planach jest także stworzenie TVP Nauka i TVP Muzyka. Od 27 czerwca 2022 roku w Polsce telewizję naziemną będzie można oglądać tylko w technologii DVB-T2.

press.pl, dvbt2.pl, satkurier.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY