REKLAMA

Elon Musk rozpocznie wszczepianie czipów do ludzkich mózgów w tym roku?

REKLAMA

– Jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może uda nam się przeprowadzić wstępne próby na ludziach jeszcze w tym roku – napisał amerykański miliarder Elon Musk na Twitterze w odpowiedzi na pytanie użytkownika. Chodzi o wszczepianie do ludzkich mózgów czipów komputerowych, które miałyby pomóc pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzhemiera, demencja i urazy rdzenia kręgowego.

Inicjatywa powstaje w ramach start-upa Neutralink współzałożonego przez Muska w 2016 roku. W dłuższej perspektywie firma chce osiągnąć stopień symbiozy między człowiekiem a sztuczną inteligencją. Neutralink już zaczęła wszczepianie czipów, ale zwierzętom. Spółka w zeszłym roku zaprezentowała świnie z chipami komputerowymi w mózgach i wyświetlającymi w czasie rzeczywistym sygnały neuronowe od jednego ze zwierząt.

– Neuralink bardzo ciężko pracuje, aby zapewnić bezpieczeństwo implantów – podkreślił Elon Musk w komentarzu na Twitterze. Początkowo miliarder przewidywał, że testy nowej technologii na ludziach rozpoczną się w drugim kwartale 2020 roku, ale to się nie udało.

Zobacz także: Facebook ma „zbyt dużą władzę”? Wyciekły nagrania rozmów Zuckerberga z pracownikami

W niedzielę Musk ujawnił podczas wywiadu w prywatnej aplikacji społecznościowej Clubhouse, że Neuralink umieścił bezprzewodowy implant w mózgu małpy, który pozwolił zwierzęciu grać w gry wideo wyłącznie za pomocą umysłu.

thehill.com

REKLAMA

Komentarze