Były prezes europejskiego banku z misją tworzenia rządu włoskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@antoguerrera

Prezydent Włoch po wtorkowym fiasku rozmów z dotychczasową koalicją Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicy, Sergio Mattarelli powierzył misję tworzenia rządu ekonomiście Mario Draghiemu. Były prezes Europejskiego Banku Centralnego ma utworzyć rząd ekspercki, ponieważ włoski przywódca nie chce przeprowadzać wyborów w trakcie epidemii.

Doświadczony już 73-letni profesor ekonomii Mario Draghi otrzymał od włoskiego prezydenta Sergio Mattarellego misję utworzenia rządu. Jest to wyraz upadku rozmów podjętych przez pałac prezydencki z dotychczasową koalicją rządową premiera Giuseppe Conte. Po jego dymisji, podjęto dwie próby ratowania koalicji, lecz ostatecznie nie doszło do porozumienia.

Zobacz także: Branża fitness idzie na wojnę z rządem! Właściciele siłowni składają pozwy

Prezydent Włoch poprosił wszystkie opcje parlamentarne o wsparcie eksperckiego rządu Draghiego, gdyż włoski przywódca nie zamierza sięgać po rozpisanie nowych wyborów parlamentarnych w czasie epidemii. Apelował o poparcie takiego rozwiązania, aby Włochy mogły przetrwać obecny kryzys.

Były prezes EBC premierem Włoch

Mario Draghi piastował w swojej przeszłości urząd prezesa Włoskiego Banku Centralnego – lata 2005-2011 oraz jest byłym prezesem Europejskiego Banku Centralnego, którym kierował od 2011 do 2019 roku.

Na jego kadencję przypadł ciężki kryzys finansowy, zwłaszcza w strefie euro. Deklarował wówczas, że trzeba zrobić wszystko, co można, by ratować wspólną europejską walutę.

W przeszłości nie obejmował żadnych politycznych urzędów oraz nie działał w partii politycznej. Natomiast od 1981 do 1991 roku wykładał ekonomię na Uniwersytecie Florenckim.

polsatnews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY