Nawalny stanie przed sądem? Grozi mu 3,5 roku więzienia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YT/ screen

Aleksiej Nawalny ma stanąć przed sądem po wniosku rosyjskiej służby więziennej o ukaranie opozycjonisty. Z powodu jego osoby, Rosja od tygodni wstrząsana jest setkami protestów.

Jak informują rosyjskie media, Aleksiej Nawalny ma stanąć przed sądem. Politykowi krytykującemu Kreml grozi “dłuższa kara więzienia”. Sąd w Moskwie ma “rozpatrzyć wniosek służby więziennej o uwięzienie lidera opozycji”, o ukaranie go trzy i pół letnim wyrokiem pozbawienia wolności. Przyczyną ewentualnego skazania miałoby być rzekome “naruszenie zwolnienia warunkowego”.

Rozprawa ma nastąpić we wtorek. Aktualnie, Nawalny pozostaje zatrzymany, od chwili swojego powrotu z Niemiec, gdzie leczono go z powodu rzekomego otrucia. Warto podkreślić, iż w niedzielę dziesiątki tysięcy Rosjan wyszły na ulice, aby wyrazić swoje wsparcie dla polityka opozycji. Skandowano hasła potępiające prezydenta Władimira Putina, domagając się, aby Nawalny został uwolniony. Według organizacji praw człowieka OVD Info, władze zatrzymały ponad 5400 osób, tylko podczas niedzielnych demonstracji.

Rosyjskie media państwowe z kolei określiły drugi weekend masowych protestów, jako “mały”. Stwierdzono, iż demonstracje pokazują “porażkę opozycji”. Tymczasem, zespół Nawalnego przekonuje, iż frekwencja była wyjątkowo wysoka, a protesty uzyskały “ogromne ogólnokrajowe poparcie” dla krytyka Kremla. Z tego powodu, wezwali Rosjan, aby ci zgromadzili się również we wtorek w Moskwie. „Bez waszej pomocy nie będziemy w stanie oprzeć się bezprawiu władz” – napisał zespół polityka w poście w mediach społecznościowych.

44-letni Nawalny został aresztowany 17 stycznia, po powrocie z Berlina. Spędził w Niemczech pięć miesięcy, leczony po rzekomym otruciu, o które winą obarczył Kreml. Oczywiście, władze odrzucają zarzuty. Nawalnemu grozi kara więzienia za domniemane “naruszenie warunków zawieszenia, na podstawie wyroku skazującego za pranie pieniędzy w 2014 roku”. Wyrok postrzegany jest, jako motywowany politycznei.

W zeszłym miesiącu rosyjska służba więzienna złożyła wniosek, aby trzy i pół roku “w zawiasach” zamieniono na trzy i pół roku kary w więzieniu. Motywacją wniosku miało być jego “bezprawne zachowanie”. Biuro Prokuratora Generalnego poparło decyzję w miniony poniedziałek. Los Nawalnego ma się rozstrzygnąć w czasie wtorkowej rozprawy.

AJ

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY