REKLAMA

Włochy: Szczepionka AstraZeneca tylko dla osób w wieku 18-55

REKLAMA

Kolejny kraj w Europie zdecydował się zalecić, aby szczepionka na koronawirusa firmy AstraZeneca nie była podawana seniorom. Po Niemczech tym razem Włochy. W tym wypadku przedział wiekowy jest jeszcze węższy.

O ile w Niemczech zdecydowano się podawać szczepionkę AstraZeneca osobom w wieku od 18 do 64 roku życia, o tyle we Włoszech górna granica wynosi 55 lat. Analogiczne są jednak powody. W obu przypadkach uzasadnieniem są niewystarczające badania dotyczące efektów podania specyfiku seniorom.

Nie wiadomo, dlaczego we Włoszech władze zdecydowały się jeszcze bardziej rygorystycznie podejść do przedziału wiekowego osób, którym zostanie podana szczepionka. O decyzji niemieckiego urzędu pisaliśmy w osobnym artykule. Wydawałoby się, że jeżeli powód jest ten sam – brak wystarczających badań – to i wniosek powinien być także ten sam. Jednak Włosi z jakichś powodów nie byli też pewni co do podawania szczepionek osobom w wieku 56-64 lat.

Wcześniej do obrotu na terenie UE szczepionkę AstraZeneca dopuściła Komisja Europejska po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA). EMA natomiast wskazała jedynie dolną granicę wiekową (18 lat), nie ustanawiają górnej. Według Agencji w takim razie szczepionkę na terenie UE można podawać także seniorom.

Wszystkie trzy instytucje – unijna, niemiecka i włoska opierały się na tych samych badaniach. Każda z nich wyciągnęła z tych danych różniące się od siebie wnioski.

interia.pl

REKLAMA

Komentarze