REKLAMA

Niemcy: Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów

REKLAMA

Komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie zaleciła, by szczepionka firmy AstraZeneca na koronawirusa była podawana w Niemczech tylko osobom w wieku od 18 do 64 lat. – Niemiecki rząd uwzględni „czynnik wieku” – oświadczył minister zdrowia Jens Spahn.

Ograniczenie wiąże się z wątpliwościami niemieckich urzędników. Ich zdaniem w badaniach nad szczepionką na koronawirusa koncernu AstraZeneca jest póki co zbyt mało danych dotyczących seniorów. Wiąże się to z niewielkim odsetkiem osób powyżej 65. roku życia wśród tych, które wzięły udział w badaniach klinicznych preparatu.

Wcześniej do obrotu na terenie UE szczepionkę AstraZeneca dopuściła Komisja Europejska po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA). EMA natomiast wskazała jedynie dolną granicę wiekową (18 lat), nie ustanawiają górnej. Według Agencji w takim razie szczepionkę na terenie UE można podawać także seniorom.

Zobacz także: Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie szczepień w Niemczech szczepione są obecnie tylko osoby z grup ryzyka – mieszkańcy i pracownicy domów opieki, osoby w wieku 80 lat i starsze oraz personel szpitalny z oddziałów szczególnie wysokiego ryzyka.

interia.pl

REKLAMA

Komentarze