Ofensywa na rzecz wsparcia rodziców i dzieci. Projekty Ordo Iuris, Konfederacji i Solidarnej Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rodzina

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay

Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku TK z października ubiegłego roku, uchylającego niekonstytucyjne przepisy aborcyjne, kolejne środowiska wychodzą z propozycjami na rzecz wsparcia rodziców i dzieci. Swoje projekty zaprezentowały już: Instytut Ordo Iuris, Solidarna Polska i Konfederacja.

Wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik 28 stycznia rano poinformował, że przekazał liderowi koalicji rządzącej Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt rozwiązań dotyczących wsparcia rodziców i dzieci. Oficjalnie nie podano szczegółów. Z kolei z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt porusza m.in. kwestię hospicjów perinatalnych, o których wsparcie partia ta zabiega już od kilku miesięcy.

Tego samego dnia, ale po południu swoje propozycje zaprezentował natomiast Instytut Ordo Iuris. – Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego to wielki krok w stronę obrony praw każdego człowieka, niezależnie od stanu jego zdrowia. Oznacza to, że, od tej pory, dzieci niepełnosprawne czy z wadami genetycznymi, będą traktowane tak samo, jak ich zdrowi rówieśnicy. To jednak nie koniec wyzwań, które przed nami stoją. Cywilizacja życia oznacza, że państwo ma obowiązek wspierania rodziców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ze względu na niepełnosprawność dziecka – podkreśliła Karolina Pawłowska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Wśród zaproponowanych przez Ordo Iuris rozwiązań znajduje się m.in. usprawnienie działalności hospicjów perinatalnych oraz określenie opieki paliatywnej dla dzieci jako świadczenia nielimitowanego. Zaproponowano również powołanie sieci asystentów osób niepełnosprawnych w każdej gminie, a także wprowadzenie bonu terapeutycznego zapewniającego możliwość korzystania z pomocy psychologicznej czy rehabilitacyjnej. Postulowane zmiany dotyczą też prawa podatkowego i polegają na m.in. rozszerzeniu ulgi rehabilitacyjnej. Organizacja proponuje także usprawnienie procedur adopcyjnych, jak również ustawowe uregulowanie funkcjonowania „okien życia”.

Instytut Ordo Iuris swoje propozycje przekazał Kancelarii Prezydenta RP. Organizacja chce, żeby Głowa Państwa wystąpiła z prezydencką inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. Ruszyła też petycja do Andrzeja Dudy w tej sprawie. Poparcie można wyrazić za pośrednictwem strony otoczmypomoca.pl.

O swoich propozycjach mówiła także Konfederacja. – W Sejmie po raz kolejny żądaliśmy by rząd urealnił pomoc dla rodzin osób niepełnosprawnych – poinformował poseł Krzysztof Bosak. Wśród proponowanych rozwiązań są: uproszczenie procedur adopcyjnych, powołanie instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej, zwiększenie nakładów na rehabilitację i sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami, stworzenie sieci hospicjów perinatalnych, podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego, zniesienie progów dochodowych i zakazu pracy dla opiekunów, zbudowanie systemu opieki wytchnieniowej, wdrożenie programu profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

wnp.pl, pch24.pl, twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY