Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

/ Fot. MZ/ Twitter

– W okresie od 22 do 28 stycznia średnia dzienna zachorowań wynosi 5 tys. 558. Odnotowaliśmy również spadek liczby zgonów – stwierdził minister zdrowia Andrzej Niedzielski. Poinformował, że w związku z polepszającą się sytuacją zostaną od 1 lutego otwarte, z zachowaniem reżimu sanitarnego, sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea.

– Hospitalizacje spadły poniżej 14 tys. W szczytowym momencie pandemii było to ponad 23 tys. To samo można powiedzieć o respiratorach. Cały czas pilnujemy pewnego buforu bezpieczeństwa – podał minister zdrowia. Polepszające się statystyki skłoniły rząd do podjęcia decyzji, że od 1 lutego otwarte zostaną niektóre obiekty.

– Musimy jednak wziąć pod uwagę sytuację w Europie i pojawienie się nowych mutacji wirusa – zaznaczył minister. – Gdy w listopadzie prezentowaliśmy plan wprowadzania i znoszenia obostrzeń, wiedzieliśmy, że jeden parametr to zbyt mała podstawa do podejmowania tak poważnych decyzji – tłumaczył.

Zobacz także: Dziambor o #otwieraMY: Nie mają wyjścia. Albo otworzą teraz, albo nigdy

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – poinformował. – Wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian – zaznaczył.

Sklepy będą otwarte, z zachowaniem reżimu sanitarnego, podobnie jak to było przed ich ostatnim zamknięciem. – Ten ostrożny krok wynika z naszych wcześniejszych podjętych decyzji i obserwacji naszych sąsiadów. Chcemy jednak umożliwić powolny powrót do normalności – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

wp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY