Honduras wzmacnia konstytucyjną ochronę życia ludzkiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube//MediaNarodoweInfo

Parlament Hondurasu przegłosował nowelizację konstytucji. Wprowadza wymóg uzyskania większości trzech czwartych głosów, żeby można było zmienić przepisy chroniące prawo do życia.

Kongres Hondurasu zdecydował się ustanowić “blokadę konstytucyjną”, mającą za zadanie zabezpieczyć przed pochopnym zmienianiem przepisów dotyczących podstawowego z praw człowieka. W tym kraju leżącym w Ameryce Łacińskiej od lat obowiązuje pełna prawna ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantowana konstytucyjnie.

Nowy zapis konstytucji zakłada potrzebę uzyskania większości trzech czwartych głosów w przypadku chęci zmiany przepisów dotyczących prawnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, a także małżeństwa definiowanego jako związek kobiety i mężczyzny.

Jak stwierdził brytyjski dziennik “The Guardian”, przy okazji pierwszego czytania przyjętego ostatecznie teraz projektu, jest on odpowiedzią na przetaczający się przez Amerykę Łacińską feministyczny ruch „zielonej fali”. W ostatnim czasie doprowadził do wycofania ochrony praw człowieka wobec dzieci nienarodzonych w Argentynie. Co ciekawe, podobną kolorystykę przyjął w ostatnim czasie działający w Polsce aborcyjny ruch każący nazywać siebie “Strajkiem Kobiet”. Wśród komentatorów przeważały jednak skojarzenia do symboliki ONR, choć niektórzy wskazywali na podobieństwo do materiałów używanych w Argentynie.

Zobacz także: Furia aborcjonistów. Pobili operatora Mediów Narodowych i ukradli sprzęt

Kodeks karny Hondurasu przewiduje karę od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności dla matek, które zleciły zamordowanie swojego nienarodzonego dziecka (lub dokonały tego czynu osobiście), jak również dla wszystkich innych zaangażowanych w to zabójstwo.

Nowe zapisy konstytucji Hondurasu wykluczają również możliwość odrzucenia podstawowego prawa człowieka za pośrednictwem trybunału, jak to zrobiono np. w USA (orzeczenie Sądu Najwyższego Roe przeciwko Wade).

dorzeczy.pl, pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY