REKLAMA

Rosja i USA przedłużają pakt o kontroli zbrojeń nuklearnych

REKLAMA

Rosja i Stany Zjednoczone przedłużają traktat o kontroli zbrojeń nuklearnych, nazywany „New START”. Informację podał we wtorek Kreml.

Joe Biden i Władimir Putin zgodzili się na przedłużenie traktatu „New START” po odbytej rozmowie telefonicznej. Traktat dotyczy kontroli zbrojeń nuklearnych. O pakcie w tej kwestii poinformował we wtorek Kreml, stwierdzając, iż jest to kluczowa kwestia, aby zachować porozumienie pomiędzy dwoma największymi nuklearnymi potęgami na świecie, a Rosja jest wyjątkowo zadowolona z takiego obrotu spraw.

Traktat „New START” miał wygasnąć 5 lutego. Ogranicza on liczbę strategicznych głowic nuklearnych, rakiet i bombowców, które Rosja i Stany Zjednoczone mogą rozmieścić. Kreml podkreślił, iż prezydent Władimir Putin i prezydent USA Joe Biden zabrali głos w kluczowej sprawie po raz pierwszy od objęcia urzędu przez Bidena w zeszłym tygodniu. Należy podkreślić, iż Moskwa i Waszyngton nie zgodziły się na przedłużenie traktatu za rządów Donalda Trumpa. Ten bowiem oczekiwał wypełnienia warunków, na które Rosja się nie zgodziła.

Kreml poinformował, iż że obaj przywódcy „wyrazili satysfakcję”, że we wtorek wymieniono noty dyplomatyczne, potwierdzające przedłużenie porozumienia. „W najbliższych dniach strony zakończą niezbędne procedury, które zapewnią dalsze funkcjonowanie tego ważnego międzynarodowego prawnego narzędzia kontroli broni jądrowej” – zapowiedziano. Putin skierował również do rosyjskiego parlamentu projekt ustawy, która przedłużałaby traktat. Kongres USA nie musi wyrazić zgody w tym wypadku, jednak Rosja wymaga ratyfikowania kroku na drodze rosyjskiego ustawodastwa. Kreml zapowiedział jednak, iż dołożone zostaną wszelkie starania, by sprawę maksymalnie przyspieszyć.

„Obie izby parlamentu nie stracą ani minuty na przedłużenie traktatu” – powiedział Konstantin Kosaczow, szef komisji spraw zagranicznych wyższej izby parlamentu. Podpisany w 2010 roku „New START”, jest powszechnie uważany za kamień węgielny światowej kontroli zbrojeń. „Ogranicza każdy kraj do nie więcej niż 1550 rozmieszczonych głowic jądrowych i 700 rozmieszczonych pocisków i bombowców oraz przewiduje szeroko zakrojone inspekcje na miejscu w celu sprawdzenia zgodności” – czytamy.

Biały Dom poinformował już w zeszłym tygodniu, iż Joe Biden będzie starał się o przedłużenie „New START” na pięć lat. Ma to być jedynie początek jego starań o „zaangażowanie Moskwy”. „To przedłużenie nabiera jeszcze większego sensu, gdy stosunki z Rosją nie są na dobrym etapie” – oświadczył ambasador USA ds. Rozbrojenia, Robert Wood.

Al Jazeera

REKLAMA

Komentarze