KE nie odpuszcza polskiemu rządowi! Ruszył drugi etap weryfikacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polski rząd otrzymał od KE miesiąc na przesłanie kolejnych odpowiedzi w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Unijni dygnitarze uruchomili drugi etap procedury o naruszeniu prawa Unii Europejskiej. Bruksela jest zaniepokojona procesem przeprowadzanych reform w polskim sądownictwie.

Dzisiaj na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała o dalszym etapie weryfikacji polskiej reformy sądownictwa. Bruksela uważa przeprowadzane zmiany w Polsce za naruszenie praworządności i porządku unijnego prawa.

“Dziś kolegium komisarzy zdecydowało o wysłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii do Polski dotyczącej kontynuacji działalności Izby Dyscyplinarnej SN” – powiedziała Dubravka Suica.

Zobacz także: Izrael ostrzega USA w kwestii stosunków z Iranem

Wiceprzewodnicząca KE dodała, iż przesłane do tej pory dane od polskiego rządu nie rozwiewają wątpliwości unijnych dygnitarzy – “Polska ma jeden miesiąc na podjęcie niezbędnych działań zgodnie z unijnym prawem. W przeciwnym razie KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE” – poinformowała.

KE wszczęła dodatkową procedurę

Blisko dwa miesiące temu tj. 3. grudnia 2020 roku, KE uruchomiła dodatkową procedurę wobec Polski związaną z naruszeniem prawa unijnego. Komisarze nie zgadzali się z polską linią obrony co do dalszych praz Izby Dyscyplinarnej SN. Uważają ten podmiot za nielegalny, który w sposób bezprawny ocenia pracę i bezstronność sędziów.

Podczas konferencji prasowej poruszono również temat sytuacji polskich prokuratorów – “Nie rozmawialiśmy o tym, ale jesteśmy świadomi ostatnich decyzji dotyczących przenoszenia prokuratorów w Polsce bez ich zgody. Komisja już wyraziła obawy dotyczące przenoszenia prokuratorów w Polsce” – powiedziała Suica.

“Co więcej, prokurator generalny ma możliwość decydowaniu o oddelegowaniu prokuratorów bez ich zgody, bez przedstawienia uzasadnienia, na inną placówkę w terminie do sześciu miesięcy. Komisja monitoruje wszystkie wydarzenia związane z praworządnością i sytuacją w Polsce” – dodała.

Ustawa z dnia 20 grudnia 2019 roku zmieniająca szereg aktów ustawodawczych, regulujących funkcjonowanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce weszła w życie 14 lutego 2020 roku. 29 kwietnia 2020 roku KE uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE dotyczącą tej ustawy. 30 października 2020 roku KE przeszła do drugiego etapu procedury. Obecnie KE analizuje odpowiedź otrzymaną od Polski.

Polsat News

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY