REKLAMA

Chiny budują „Wielki Mur” na granicy z Wietnamem

REKLAMA

Chiny pracują nad wzmocnieniem i budową nowych murów granicznych wzdłuż granicy z Wietnamem. Ogrodzenie ma osiągnąć wysokość 4,5 metra.

Jak informuje Australian Broadcasting Corporation, Chiny są właśnie w trakcie rozbudowy „żelaznego ogrodzenia o wysokości 4,5 metra, zwieńczonego drutem kolczastym, wzdłuż rzeki Beilun”, która biegnie wzdłuż granicy z Wietnamem. „Zbudowany w latach 2012-2017 projekt o wartości 29 milionów dolarów… rozciąga się na 12 kilometrów i ma na celu ograniczenie przemytu towarów, narkotyków i ludzi” – czytamy. Podobnie, według ABC, Chiny podobno zakończyły w grudniu budowę długiego na 410 mil ogrodzenia na odcinku granicy z Birmą.

Chiny docelowo planują przedłużyć mur wzdłuż całej granicy z Birmą. Będzie on miał długość około 1243 mil i powstanie do końca 2021 roku, w ramach tzw. „drugiej fazy” projektu – informuje Radio Wolna Azja. „Faza zostanie zakończona do października 2022 r. i obejmie instalację „sieci wysokiego napięcia… na kluczowych odcinkach przemytniczych. System kamer Skynet i alarmy na podczerwień zostaną zainstalowane we wszystkich miejscach” – czytamy.

Chiny oskarżają nielegalnych migrantów, przechodzących na ich terytorium z Birmy, o rozprzestrzenianie koronawirusa. Ostatnie działania są zatem motywowane walką z epidemią i zwiększeniem kontroli granicznych. Radio Wolna Azja twierdzi jednak, iż budowa muru na granicy z Birmą została rozpoczęta, „aby zapobiec exodusowi swoich obywateli do… Myanmaru”. Jeśli chodzi o mur graniczny z Wietnamem, chińskie wzmocnienie bariery zbiega się z niedawnym wzrostem liczby chińskich pracowników migrujących nielegalnie przekraczających granicę Wietnamu w poszukiwaniu pracy – zauważąją media.

Wietnam miał jeszcze w grudniu odesłać z powrotem do Państwa Środka 29 nielegalnych imigrantów. Wietnamskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego podało jesienią ubiegłego roku, że aresztowało „ponad 100 pasażerów na gapę z Guangxi w Chinach, w pobliżu granicy z Chinami”. „Migranci stracili pracę w fabrykach w prowincji Guangdong w południowych Chinach i mieli nadzieję, że znajdą pracę w Wietnamie” – podało Radio Wolna Azja. „W jednym przypadku patrole graniczne w północno-wietnamskiej prowincji Lao Cai znalazły 76 przemyconych migrantów z Chin, a kolejnych 25 chińskich obywateli znalazła policja w prowincji Ha Giang” – czytamy.

„20 października w mediach społecznościowych opublikowano materiał filmowy przedstawiający około 1000 chińskich pracowników migrujących gromadzących się w pobliżu przejścia granicznego w Guangxi, przygotowujących się do poszukiwania pracy w Wietnamie” – infromuje Radio. Chińska prowincja Junnan, w której powstaje mur, graniczy z Birmą, Wietnamem i Laosem.

Breitbart.com

REKLAMA

Komentarze