Szef ONZ wzywa do przeciwdziałania “powstawaniu neonazistów, białej supremacji i antysemityzmu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Twitter/ screen

Antonio Guterres, szef ONZ uważa, iż “biali suprematyści” stanowią rosnące zagrożenie. Wzywa zatem Sojusz do walki z grupami, które „afiszują się z symbolami i tropami nazistów oraz ich morderczymi ambicjami”.

Sekretarz Generalny ONZ zawezwał cały Sojusz do działań “ponad granicami” przeciwko “wzrostowi i rozprzestrzenianiu się neonazizmu i białej supremacji”. Guterres wezwał również do stanowczej walki z ksenofobią, antysemityzmem i mową nienawiści. Co charakterystyczne, Guterres złożył swój wzniosły apel w poniedziałek, w Synagodze Park East i Międzynarodowym Serwisie Pamięci o Holokauście ONZ z okazji środowej 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Przeczytaj również: Piłkarze Augsburga rocznicę wyzwolenia Auschwitz uczczą kolorami LGBT

Szef ONZ zawezwał również do międzynarodowych działań “w celu zwalczania propagandy i dezinformacji”. Podkreślił również konieczność “zintensyfikowania edukacji o Holokauście”, dodając, iż niemal dwie trzecie młodych Amerykanów nie wie, iż “zginęło sześć milionów Żydów”. Jego zdaniem, pandemia „zaostrzyła długotrwałe niesprawiedliwości i podziały”.

„Propaganda łącząca Żydów z pandemią, na przykład przez oskarżanie ich o stworzenie wirusa w ramach próby globalnej dominacji, byłaby śmieszna, gdyby nie była tak niebezpieczna” – powiedział. „To tylko najnowszy przejaw antysemickiego tropu, który sięga co najmniej XIV wieku, kiedy oskarżono Żydów o rozprzestrzenianie dżumy” – oświadczył sekretarz ONZ. Dodał, iż smutnym, acz nie zaskakującym jest, iż pandemia COVID-19 wywołała “kolejną falę negacji Holokaustu” i “minimalizowania historii”.

„W Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach biali supremaci organizują i rekrutują ponad granicami, obnosząc się z symbolami i tropami nazistów oraz ich morderczymi ambicjami” – powiedział. „Niestety, po dziesięcioleciach w cieniu neonaziści i ich idee zyskują na popularności” – przekonywał Guterres. Dodał, iż władze USA ostzregają przed wzrostem liczby neonazistów na całym świecie. Wskazał, iż w niektórych krajach – których nazw nie wymienił – nienaziści “przeniknęli do policji i służb bezpieczeństwa”. Neonazistowskie idee można z kolei usłyszeć podczas debat politycznych.

„Ciągły wzrost białej supremacji i neonazistowskiej ideologii należy postrzegać w kontekście globalnego ataku na prawdę, który zmniejszył rolę nauki i analizy opartej na faktach w życiu publicznym” – przekonuje Sekretarz Generalny ONZ. Dodał, iż mnogość mediów, jak i rozwój mediów społecznościowych “przyczyniają się do braku wspólnych faktów”, sprzyjając “dezinformacji i propagandzie”. „Potrzebujemy skoordynowanych globalnych działań na skalę zagrożenia, przed którym stoimy, aby zbudować sojusz przeciwko wzrostowi i rozprzestrzenianiu się neonazizmu i białej supremacji oraz aby zwalczać propagandę i dezinformację” – powiedział.

The Times of Israel

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY