REKLAMA

Izrael: Wbrew zaleceniom producenta szczepienia kobiet w ciąży i dzieci

REKLAMA

Choć zarówno producent szczepionki, jak i naukowcy czy Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomendują szczepienia na koronawirusa kobiet w ciąży czy osób poniżej 16. roku życia, władze Izraela na to nie zważają. Trwają już szczepienia kobiet w ciąży, wkrótce prawdopodobnie rozpoczną się te skierowane dla osób poniżej 16. roku życia.

Izraelskie ministerstwo zdrowia wydało we wtorek dyrektywę dotyczącą szczepienia dzieci w wieku poniżej 16 lat, które są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia poważnych objawów, jeśli zachorują na COVID-19. Decyzja nie została jeszcze ostatecznie zatwierdzona. Już wcześniej rozpoczęto szczepienia kobiet w ciąży. Zarówno kobiety w ciąży, jak i osoby poniżej 16. roku życia to grupy, które według koncernu Pfizer, producenta szczepionki zakupionej przez Izrael, nie powinny być szczepione na koronawirusa.

Izrael przoduje pod względem prędkości szczepień. 2 miliony 728 tysięcy 154 osób z 9,3 miliona populacji Izraela otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, z czego 1 milion 315 tysięcy 179 otrzymało oba zastrzyki. Takie dane przedstawiło izraelskie ministerstwo zdrowia.

Zobacz także: Nikt nie chciał pomóc bezdomnej kobiecie w ciąży. Interweniuje katolicka fundacja

Tymczasem cytowani przez izraelskie media urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że po ponad dwóch tygodniach zaostrzonego lockdownu są zaskoczeni tragicznym poziomem zachorowalności. Tylko w styczniu zarejestrowano ponad 25 procent wszystkich zgonów z powodu COVID-19 w Izraelu od początku pandemii. Ministerstwo podało, że w poniedziałek zdiagnozowano 8 680 nowych zakażeń, a wskaźnik pozytywności testu wzrósł do 9,8%, co jest jednym z najwyższych wyników od ponad trzech miesięcy. Cytowani przez izraelskie media anonimowi urzędnicy ministerstwa zdrowia twierdzą, że wszystkie rządowe przewidywania co do rozwoju epidemii okazały się błędne.

timesofisrael.com

REKLAMA

Komentarze