Unijna dyrektywa zapewni wyższe ceny produktów z witryn spoza UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ everyinvestor.co.uk

Obecnie klienci zamieszkujący tereny Unii Europejskiej kupują na witrynach handlowych zarejestrowanych poza wspólnotą z powodu niskich cen. Już od 1. lipca sytuacja ulegnie zmianie, gdyż w życie wejdzie unijna dyrektywa wprowadzająca podatek od takiego obrotu handlowego.

Każdego dnia tysiące paczek przemierzają trasę z Chin do Europy. Klienci są gotowi czekać na przesyłkę nawet kilka tygodni, bo długi czas oczekiwania rekompensują ceny: kupując bezpośrednio od chińskiego sprzedawcy, na przykład za pośrednictwem AliExpress, zapłacimy sporo mniej niż w sklepach na terenie Europy.

Zobacz także: Chiny coraz częściej naruszają przestrzeń powietrzną Tajwanu. Napięcie rośnie

Niestety za niecałe pół roku sytuacja ulegnie diametralnej zmianie, gdyż w życie wejdzie unijna dyrektywa wprowadzająca odpowiedni podatek handlowy. Dzięki temu Bruksela, chce uciąć nierówności pomiędzy unijnymi przedsiębiorcami, a tymi spoza wspólnoty europejskiej.

Unijna dyrektywa o e-handlu

Zmiana podatkowa, która zmartwi zamawiających bezpośrednio z Azji, ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze e-handlu z podmiotami z krajów trzecich. Bowiem do lipca przedsiębiorcy spoza UE nie muszą wpisywać podatku VAT do cen swoich produktów, której przesyłka nie wynosi więcej niż 22 euro.

Dodatkowo platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż. Może zaistnieć taka sytuacja, gdzie witryny handlowe będą rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

“Niestety, chociaż pakiet VAT e-commerce ma na celu zlikwidowanie niektórych istniejących luk prawnych, które powodują straty w dochodach z podatku VAT w transakcjach handlu elektronicznego, nie zapewnia on zwalczania nielegalnego uchylania się od podatku VAT w handlu online” – stwierdziła Magdalena Verdun, doradca podatkowy w rozmowie z portalem “Prawo.pl”.

Drastycznie zmniejszone zostaną limity sprzedaży wysyłkowej, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie.

money

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY